Skrócenie terminu składania ofert w rekrutacji do służby celnej, zmiana systemu oceniania osób się zgłaszających. To tylko przykładowe rozwiązania, które mają przyśpieszyć nabór
Od 17 lutego 2015 r. zacznie obowiązywać nowelizacja z 27 stycznia 2015 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Służbie Celnej oraz postępowania kwalifikacyjnego do Służbie Celnej (Dz.U. poz. 175). Głównym celem zmian jest przyśpieszenie procedur rekrutacyjnych.
Treść ogłoszenia
W wymaganych elementach informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Służbie Celnej minister finansów postanowił wykreślić wiadomość o wartości stanowiska służbowego, na które prowadzona jest rekrutacja. Uznano, że nie jest to istotna informacja dla kandydata przystępującego do postępowania. Wartość ta wynika z obliczeń dokonywanych na potrzeby opisu stanowiska. Ponadto z informacji zniknie element dotyczący wymaganego wykształcenia. Nie oznacza to, że nie będzie ono brane pod uwagę. Ta informacja znajdzie się w części ogłoszenia dotyczącej wymaganych kwalifikacji.
Nowelizacja skraca termin na składanie dokumentów w postępowaniu rekrutacyjnym z 14 dni do 7.
Punkty za kompetencje
Zgodnie z nowym brzmieniem par. 4 rozporządzenia w rozmowie kwalifikacyjnej będzie musiał obowiązkowo uczestniczyć psycholog. Dotychczas to kierownik urzędu decydował, czy taka osoba uczestniczyła w tej czynności. Aby zapewnić sprawne i jak najbardziej profesjonalne wyłonienie kandydatów do służby, przewidziano, że kierownik urzędu, który przeprowadza postępowanie rekrutacyjne, będzie mógł skorzystać z pomocy innego urzędu w przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej i testu psychologicznego.
Nowelizacja rozporządzenia upraszcza system ocen kompetencji. Obecnie kandydat, posiadający każdą z wymaganych w Służbie Celnej kompetencji, otrzyma 1 punkt, a w przypadku braku kompetencji – 0 punktów. W sytuacji równej liczby głosów za i przeciw o przyznaniu 1 punktu będzie decydował głos przewodniczącego zespołu.
Zmiana skali ocen kandydatów spowodowała modyfikację przepisów dotyczących treści protokołu prac komisji. Obecnie będzie ona musiała sporządzić i przedstawić kierownikowi urzędu listę kandydatów na stanowiska służbowe (w określonej kategorii stanowisk służbowych), którzy uzyskali z rozmowy kwalifikacyjnej co najmniej 4 punkty, wraz z wynikami poszczególnych etapów postępowania.
Decyzja szefa
Dotychczas kierownik urzędu, podejmując decyzję o przyjęciu do służby, musiał brać pod uwagę wyniki rekrutacji. Obecnie oprócz tego musi uwzględnić kwalifikacje kandydatów oraz wolne etaty i potrzeby kadrowe kierowanej jednostki. Oznacza to m.in. brak obligatoryjnego przyjęcia do służby kandydatów, którzy znaleźli się na liście sporządzanej na koniec postępowania kwalifikacyjnego. O przyjęciu do służby będzie ostatecznie decydował kierownik urzędu.
Kolejna zmiana dotyczy zwolnienia ze służby funkcjonariusza, który w wyniku rekrutacji został do niej przyjęty. Dotychczas, gdy nastąpiło to po trzech miesiącach od objęcia etatu, kierownik mógł bez przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego wybrać osobę spośród pozostałych kandydatów z listy. Obecnie będzie to możliwe nawet wtedy, gdy odejście ze służby nastąpi po upływie roku od objęcia stanowiska.
Nowelizacja przewiduje również, że kandydaci, którzy pozytywnie przeszli postępowanie kwalifikacyjne, będą mogli ubiegać się ponownie o przyjęcie do służby na takie samo stanowisko w ciągu roku bez potrzeby przeprowadzania rekrutacji. Kandydat ponownie ubiegający się o przyjęcie do służby będzie musiał złożyć kwestionariusz osobowy (w części II w pkt 3 w tabeli powinien wpisać liczbę punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej) i nie będzie brał udziału w kolejnych etapach postępowania.
Zmiana załączników
Nowelizacja modyfikuje treść załącznika nr 1 do rozporządzenia, który określa wzór kwestionariusza osobowego. W jego części wstępnej zmieniono zapis dotyczący terminu niszczenia dokumentacji składanej przez kandydata. Dotychczas oferta złożona przez kandydatów była niszczona w terminie trzech miesięcy po przeprowadzeniu rekrutacji. Obecnie okres ten będzie wynosił 2 lata. Zmiana ta wynika z wydłużonego terminu, w którym kandydat może skorzystać z prawa ubiegania się o ponowne przyjęcie do służby. Nowelizacja zwolniła kandydata z obowiązku podpisywania składanego kwestionariusza. Dokumenty będzie on mógł przesłać drogą elektroniczną.
W części II w pkt 3 w tabeli zmieniono zapis dotyczący przyczyn niezakwalifikowania do służby. Kandydat wcześniej ubiegający się o przyjęcie do służby i umieszczony na liście przedstawianej kierownikowi urzędu po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej powinien wskazać również liczbę punktów z rozmowy kwalifikacyjnej. Zmiana w tym zakresie umożliwi identyfikację takiej osoby.
W celu wspierania procesów zarządzania zasobami ludzkimi w Służbie Celnej, tj. rekrutacji zewnętrznej i wewnętrznej, ocen, szkoleń i rozwoju zawodowego oraz budowania ścieżek rozwoju i kariery, został opracowany „Model kompetencyjny”. Dokument ten zawiera zestaw umiejętności niezbędnych do pełnienia służby w Służbie Celnej.