statystyki

Zasady zmiany profilu bezrobotnego powinny być przejrzyste

autor: Michalina Topolewska11.02.2015, 08:08; Aktualizacja: 11.02.2015, 08:49
Urzędy pracy kwalifikują bezrobotnego do jednego z trzech profilów pomocy

Urzędy pracy kwalifikują bezrobotnego do jednego z trzech profilów pomocyźródło: ShutterStock

Urzędy pracy niejednolicie podchodzą do przepisów umożliwiających przeniesienie bezrobotnego z jednej grupy do drugiej. Część z nich często zmienia osobom zarejestrowanym profile, inne robią to tylko w wyjątkowych sytuacjach. Tak wynika z danych zebranych przez Fundację Panoptykon.

Sprawdziła ona, jak powiatowe urzędy pracy (PUP) realizują procedurę pomagania bezrobotnym, którą wprowadziła w zeszłym roku nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149). Polega ona na kwalifikowaniu do jednego z trzech profilów pomocy (I – aktywnie poszukujący zatrudnienia, II – wymagający wsparcia, III – oddaleni od rynku pracy). Odbywa się to za pomocą specjalnego kwestionariusza pytań, a przydzielenie osoby bez pracy do danej grupy jest związane z kierowaniem do niej konkretnych form aktywizacji zawodowej.

Panoptykon poprosił pośredniaki o podanie informacji m.in. o liczbie przypadków, gdy dochodziło do zmiany profilu bezrobotnego. Najwięcej – 803 – było ich w Warszawie. 635 przypadków przeniesienia do innej grupy odnotowano w Gdańsku, a 551 w Szczecinie. Z kolei w Łodzi zmieniony profil pomocy uzyskało 20 bezrobotnych, a w Katowicach tylko jeden na odpowiednio 14,7 tys. oraz 5 tys. zarejestrowanych osób. Różnice widać zwłaszcza w przypadku miast, które mają podobną liczbę mieszkańców bez zatrudnienia. Na przykład w Bydgoszczy i we Wrocławiu jest ich po 11 tys., a w pierwszym z tych miast profil zmieniono dla 9 osób, podczas gdy w drugim dla 288.

1,91 mln osób było zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotni w styczniu 2015 r.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane