statystyki

Niepełnosprawni: Niewielkie opóźnienie w opłaceniu składek nie pozbawi refundacji

autor: Michalina Topolewska09.02.2015, 07:41; Aktualizacja: 09.02.2015, 09:07

Niepełnosprawny prowadzący firmę otrzyma pomoc z PFRON, jeżeli należności do ZUS wpłaci nie później niż 14 dni po terminie.

Osobom z uszczerbkiem na zdrowiu, które mają działalność gospodarczą, będzie łatwiej starać się o refundację opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. Będą mogły uzyskać ich zwrot, nawet jeżeli przekroczą termin, w którym są zobowiązane wnieść je do ZUS. Taką zmianę przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa z 6 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Obecnie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dokonuje zwrotu należności wniesionych do ZUS, pod warunkiem że przedsiębiorca z dysfunkcją zdrowotną opłacił je w terminie wymaganym przez art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U z 2015 r. poz. 121). To oznacza, ż musi je wnieść do 10. dnia miesiąca następującego po tym, którego składki dotyczą. Nawet dzień lub dwa opóźnienia pozbawiały więc prowadzącego działalność gospodarczą refundacji składek. Po nowelizacji przepisów ich zwrot będzie możliwy, o ile termin opłacenia należności nie zostanie przekroczony maksymalnie o 14 dni.

– Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy uzyskają podobne uprawnienie, jakie przysługuje pracodawcom starającym się o dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane