statystyki

Kilka godzin w firmie i kilka na L4. Pracownik dostanie wynagrodzenie za pracę i świadczenie chorobowe?

autor: Magdalena Skalska05.02.2015, 10:34; Aktualizacja: 05.02.2015, 11:28
Praca

Bywają sytuacje, w których zatrudniony, pomimo otrzymania zwolnienia lekarskiego, stawia się do pracy.źródło: ShutterStock

Nie wiadomo, czy pracownikowi, który przepracował część dnia, a następnie dostał zwolnienie lekarskie, wypłacić wynagrodzenie za pracę czy świadczenie chorobowe. Niektórzy twierdzą, że i jedno, i drugie.

Zatrudnionemu, który z powodu choroby stał się niezdolny do pracy, przysługują co do zasady dwa rodzaje świadczeń: wynagrodzenie chorobowe płatne ze środków pracodawcy lub zasiłek finansowany przez ZUS. A jak postąpić, jeżeli pracownik stawia się do firmy, po przepracowaniu kilku godzin udaje się do lekarza i otrzymuje na ten dzień zwolnienie lekarskie?

Zgodnie z art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; dalej k.p.), wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas nieświadczenia pracy zatrudniony zachowuje do niego prawo tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Ponadto, na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159) oraz mając na względzie prezentowane w tej sprawie stanowisko ZUS, ukształtowało się kilka schematów postępowania w takim przypadku.

Wariant 1. Pełne wynagrodzenie


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane