statystyki

Kilka godzin w firmie i kilka na L4. Pracownik dostanie wynagrodzenie za pracę i świadczenie chorobowe?

autor: Magdalena Skalska05.02.2015, 10:34; Aktualizacja: 05.02.2015, 11:28
Praca

Bywają sytuacje, w których zatrudniony, pomimo otrzymania zwolnienia lekarskiego, stawia się do pracy.źródło: ShutterStock

Nie wiadomo, czy pracownikowi, który przepracował część dnia, a następnie dostał zwolnienie lekarskie, wypłacić wynagrodzenie za pracę czy świadczenie chorobowe. Niektórzy twierdzą, że i jedno, i drugie.

Zatrudnionemu, który z powodu choroby stał się niezdolny do pracy, przysługują co do zasady dwa rodzaje świadczeń: wynagrodzenie chorobowe płatne ze środków pracodawcy lub zasiłek finansowany przez ZUS. A jak postąpić, jeżeli pracownik stawia się do firmy, po przepracowaniu kilku godzin udaje się do lekarza i otrzymuje na ten dzień zwolnienie lekarskie?

Zgodnie z art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; dalej k.p.), wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas nieświadczenia pracy zatrudniony zachowuje do niego prawo tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Ponadto, na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159) oraz mając na względzie prezentowane w tej sprawie stanowisko ZUS, ukształtowało się kilka schematów postępowania w takim przypadku.

Wariant 1. Pełne wynagrodzenie


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane