statystyki

Związek nie zablokuje wypowiedzenia zmieniającego

autor: BL05.02.2015, 07:36; Aktualizacja: 05.02.2015, 10:02

Czy sprzeciw organizacji związkowej uniemożliwia definitywne wypowiedzenie umowy o pracę osobie zatrudnionej w obniżonym wymiarze etatu?

Kodeks pracy w art. 1868 przyznaje pracownikom w określonych sytuacjach uprawnienie do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru etatu. Wowczas zatrudniony podlega szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy w rozumieniu przepisów powszechnie obowiązujących. To oznacza, że przedsiębiorca ma możliwość podjęcia decyzji o definitywnym wypowiedzeniu umowy o pracę, pod warunkiem że wszystkie przyczyny wypowiedzenia nie leżą po stronie podwładnego. Czyli możliwe jest wypowiedzenie definitywne na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane