Transport pacjentów z Ukrainy uzupełni ustawę implementującą kwalifikacje pielęgniarek, którą na ostatnim posiedzeniu przyjął Sejm.

Nowelizacja ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 551 ze zm.) ma poprawić przepisy krajowe implementujące dyrektywę unijną w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Zmiany dotyczą m.in. usług transgranicznych świadczonych czasowo i okazjonalnie przez pielęgniarki i położne będące obywatelami państw Unii Europejskiej (np. zniesienia obowiązku podawania w takim przypadku informacji o miejscu i okresie czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu) czy procedury uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie przez położne kwalifikacji.
Na tym nie koniec, bo resort zdrowia spełnia również postulat środowiska, likwidując Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego i Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (pisaliśmy o tym w tekście „Ratownicy medyczni i fizjoterapeuci dalej bez egzaminu”, DGP nr 142/2022). Nowelizacja ma też m.in. umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych.
W toku prac senackich regulację tę uzupełniono również o przepisy nowelizujące ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.). Mają one umożliwić leczenie i transportowanie z terytorium Ukrainy do Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku trwających tam działań wojennych. Mogą to być zarówno obywatele Ukrainy, jak i osoby niebędące obywatelami tego kraju, walczące po stronie ukraińskiej.
Poprawki te zostały poparte przez Sejm.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, za wyjątkiem regulacji dotyczących pacjentów z Ukrainy – te mają obowiązywać ze skutkiem wstecznym od 18 lipca br. ©℗
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do prezydenta