statystyki

Działalność gospodarcza: Podpisanie dokumentów firmy nie pozbawia zasiłku chorobowego

autor: Renata Żaczek03.02.2015, 10:22; Aktualizacja: 03.02.2015, 10:28
Nie wszystkie czynności wykonywane przez ubezpieczonego są być podstawą do odebrania mu zasiłku chorobowego.

Nie wszystkie czynności wykonywane przez ubezpieczonego są być podstawą do odebrania mu zasiłku chorobowego.źródło: ShutterStock

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio rozchorowałem się, byłem u lekarza. Ten zaproponował mi zwolnienie lekarskie. Nie przyjąłem, bo przecież chory czy nie, muszę zajmować się moją firmą. Czytałem, że korzystając ze zwolnienia lekarskiego bez obaw mogę jedynie incydentalnie wykonywać czynności formalno-prawne, bo inaczej zostanę pozbawiony zasiłku chorobowego – pisze pan Michał. – Co to oznacza? Co konkretnie mogę robić – pyta.

Niestety, trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie czytelnika. Pewne jest, że przedsiębiorca na zwolnieniu lekarskim powinien powstrzymać się od wykonywania czynności zarobkowych, bo straci zasiłek chorobowy. Praca zarobkowa to taka, która ma przynieść dochód bez względu na jej wymiar czasowy i charakter. Taką działalnością jest wykonywanie konkretnych robót oraz czynności związanych z prowadzeniem firmy. Jest to m.in. nadzór nad zatrudnionymi pracownikami, obsługa klientów, wydawanie materiałów, zamawianie dostawy towarów i ich odbiór a także spotkania z klientami lub kontrahentami w celach zawodowych. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracownika bądź zleceniobiorcę, musi na czas choroby upoważnić taką osobę do niektórych czynności, np. do wystawiania faktur lub przyjmowania zamówień.

Jeśli jednak przedsiębiorca pracuje sam i pracowników nie zatrudnia, ma prawo do wykonywania pewnych czynności także podczas choroby. Nie może przecież na ten czas zamknąć ani zawiesić działalności. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma bowiem prawo do uzyskiwania dochodów z tego tytułu nawet w czasie trwania zwolnienia lekarskiego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane