Ochrona zdrowia
Taki środek antykoncepcyjny będzie wydawany bez recepty, ale tylko osobom, które ukończyły 15 lat. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie z 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. nr 183, poz. 1531). Został właśnie przekazany do konsultacji społecznych.
W ten sposób Ministerstwo Zdrowia wprowadza dolną granicę wiekową, od której farmaceuci mogą wydawać w aptece lek antykoncepcyjny bez recepty. Tym samym Polska wprowadza ograniczenie w dostępie do środka ellaOne, stosowanego jako antykoncepcja awaryjna. Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała, że produkt ten może być sprzedawany w krajach UE bez recepty. Ostateczna decyzja co do zasad dostępności tego produktu należy jednak do władz krajów członkowskich. O planowanych ograniczeniach wiekowych w dostępie do tabletki „dzień po” poinformował ponad tydzień temu wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Wcześniej zapowiadała to także premier Ewa Kopacz. Ostatecznie projekt przekazany do konsultacji społecznych stanowi, że pigułki nie będzie można wydać osobom, które nie ukończyły 15. roku życia.
Resort zdrowia podkreśla, że stosowanie leków antykoncepcyjnych jest wskazane u osób w wieku rozrodczym.
– Zakończenie okresu dojrzewania płciowego i osiągnięcie wieku rozrodczego następuje u dziewcząt średnio po ukończeniu 15. roku życia. Ograniczenie wiekowe w dostępie do tych leków jest więc zasadne – podkreśla Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu projektu.
Resort podjął decyzję po zasięgnięciu opinii u konsultantów krajowych w dziedzinie ginekologii oraz endokrynologii ginekologicznej. Nie uwzględnił natomiast dalej idącego stanowiska Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ta wskazywała na działania niepożądane tabletki ellaOne i apelowała do premier i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o wprowadzenie regulacji prawnych, zgodnie z którymi możliwe byłoby jej wydawanie wyłącznie na receptę lekarską.
Rozporządzenie trafiło na 21 dni do konsultacji zewnętrznych. Ma zacząć obowiązywać 14 dni po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że do czasu wejścia w życie aktu prawnego tabletka będzie dostępna bez recepty bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji społecznych