statystyki

Firma musi zapłacić składki za swojego pracownika ze zleceniem

autor: Bożena Wiktorowska03.02.2015, 07:49; Aktualizacja: 30.10.2015, 12:05
Praca

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą dorobić do pensji na podstawie umów-zleceń.źródło: ShutterStock

ZUS ma prawo domagać się od pracodawcy opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne nie tylko od umów o pracę, ale także od umów cywilnoprawnych zawartych przez jego pracownika ze spółką córką – uznał Sąd Najwyższy, rozpatrując kasację organu rentowego.

W 2011 r. ZUS przeprowadził kontrolę w dwóch hurtowniach spożywczych. Inspektorzy ustalili, że obie firmy założyli bracia. Hurtownie blisko ze sobą współpracowały. Obie zajmowały się handlem artykułami spożywczymi i przemysłowymi oraz świadczyły usługi transportowe. Nawet magazyny miały na jednej działce.

Pierwsza z firm zatrudniała 60 osób, druga – 10. Pracownicy większej spółki w soboty i niedziele oraz w czasie wolnym wykonywali dodatkowe prace na podstawie umów-zleceń na rzecz drugiej hurtowni. Właściciele obu przestrzegali, żeby obowiązki wykonywane na zlecenie różniły się od tych realizowanych w czasie pracy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane