Firmie przysługuje 600 zł więcej dofinansowania do wynagrodzenia osoby z umiarkowanym uszczerbkiem na zdrowiu, jeżeli na jej orzeczeniu znalazło się wskazanie o upośledzeniu umysłowym lekkiego stopnia.

Wątpliwości co do możliwości uzyskania wyższej dopłaty do wynagrodzenia takiego niepełnosprawnego pracownika miała Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). W pytaniu skierowanym do biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) przedstawiła sytuację firmy, która ma podwładnego dysponującego orzeczeniem zaliczającym go do II grupy inwalidzkiej, wydanym w 1988 r. Jest ono traktowane na równi z dokumentem o umiarkowanym stopniu dysfunkcji zdrowotnej.
Dodatkowo obok wskazania schorzenia podstawowego na orzeczeniu znalazł się też zapis, że u tej osoby rozpoznane zostało upośledzenie umysłowe lekkiego stopnia. Pracodawca nie wiedział jednak, czy w takim przypadku będzie mu przysługiwała wyższa dopłata do pensji niepełnosprawnego pracownika. Zgodnie z art. 26a ust. 1b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia ulegają podwyższeniu o 600 zł niezależnie od tego, czy jest to orzeczenie o znacznym, umiarkowanym czy lekkim poziomie dysfunkcji zdrowotnej, jeżeli u pracownika występuje jedno ze schorzeń specjalnych. Zalicza się do nich chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenie rozwojowe i epilepsję. Zwiększone wsparcie przysługuje też na osobę niewidomą.
Zdaniem BON w przypadku gdy orzeczenie kwalifikuje pracownika do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, lecz zawiera wskazanie o upośledzeniu umysłowym lekkiego stopnia, to firma może ubiegać się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wyższą dopłatę do jego pensji.
Korzystasz z dopłat PFRON do pensji? Nazwa twojej firmy jest informacją publiczną GazetaPrawna.pl