statystyki

Zakaz konkurencji w umowie o dzieło? To zgodne z prawem

autor: Urszula Lawina29.01.2015, 09:45; Aktualizacja: 29.01.2015, 09:55
umowa-kontrakt

Zobowiązania wynikające z umowy o dzieło określa Kodeks cywilny.źródło: ShutterStock

Pani Edyta zaczęła współpracować z firmą na podstawie umowy o dzieło. – Jednocześnie zostałam zobligowana do podpisania osobnego zobowiązania o zakazie konkurencji i do przychodzenia do pracy na osiem godzin, od dziewiątej do siedemnastej. Czy szef miał do tego prawo – pyta czytelniczka.

Wręczanie umowy o dzieło zamiast o pracę to teraz bardzo popularne praktyki stosowane w wielu firmach pragnących zaoszczędzić. Jednocześnie posiadacz takiej umowy ma przychodzić do biura, ale nie ma możliwości korzystania ze zwolnień – bo wtedy odlicza się mu nieprzepracowane dni od wynagrodzenia, podobnie zresztą bezpłatne ma urlopy.

Zobowiązania wynikające z umowy o dzieło określa Kodeks cywilny. Jak sama nazwa wskazuje, że jej przedmiotem jest konkretne dzieło, a więc rezultat, efekt określonych czynności, za który otrzymuje się ustalone w umowie wynagrodzenie. Poza pojedynczymi przypadkami od umowy o dzieło nie płaci się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • i(2015-01-29 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    No tak umowa o dzieło jednym wliczają ,A drugim ne do stzu pracy jako lata nieskladkowe .Moze tak przemyslec ;aby bez podawnia do sądu mozna miec prawo jako lata wliczone do nieskładkowych

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane