statystyki

Zakaz konkurencji w umowie o dzieło? To zgodne z prawem

autor: Urszula Lawina29.01.2015, 09:45; Aktualizacja: 29.01.2015, 09:55
umowa-kontrakt

Zobowiązania wynikające z umowy o dzieło określa Kodeks cywilny.źródło: ShutterStock

Pani Edyta zaczęła współpracować z firmą na podstawie umowy o dzieło. – Jednocześnie zostałam zobligowana do podpisania osobnego zobowiązania o zakazie konkurencji i do przychodzenia do pracy na osiem godzin, od dziewiątej do siedemnastej. Czy szef miał do tego prawo – pyta czytelniczka.

Wręczanie umowy o dzieło zamiast o pracę to teraz bardzo popularne praktyki stosowane w wielu firmach pragnących zaoszczędzić. Jednocześnie posiadacz takiej umowy ma przychodzić do biura, ale nie ma możliwości korzystania ze zwolnień – bo wtedy odlicza się mu nieprzepracowane dni od wynagrodzenia, podobnie zresztą bezpłatne ma urlopy.

Zobowiązania wynikające z umowy o dzieło określa Kodeks cywilny. Jak sama nazwa wskazuje, że jej przedmiotem jest konkretne dzieło, a więc rezultat, efekt określonych czynności, za który otrzymuje się ustalone w umowie wynagrodzenie. Poza pojedynczymi przypadkami od umowy o dzieło nie płaci się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • i(2015-01-29 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    No tak umowa o dzieło jednym wliczają ,A drugim ne do stzu pracy jako lata nieskladkowe .Moze tak przemyslec ;aby bez podawnia do sądu mozna miec prawo jako lata wliczone do nieskładkowych

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane