statystyki

Będą zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności

autor: Michalina Topolewska29.01.2015, 07:31; Aktualizacja: 29.01.2015, 08:16

Posłowie PO chcą uporządkować system orzekania o dysfunkcjach zdrowotnych. Nie wszystkie zmiany będą jednak korzystne dla niepełnosprawnych i ich pracodawców.

Zmianę przepisów w zakresie orzekania przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).

Zakłada on m.in. uchylenie art. 5a ustawy. Obecnie na wniosek zainteresowanej osoby mającej dokument zaliczający ją do jednej z grup inwalidzkich – wydany np. przez ZUS czy KRUS – zespół automatycznie przekłada go na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniami do ulg i uprawnień. Na przykład osobie z pierwszą grupą inwalidzką wystawiane jest orzeczenie o znacznym poziomie niepełnosprawności.

– Zdarza się, że orzeczenia organów rentowych zostały wydane wiele lat temu i bezterminowo. Natomiast w tym czasie zmienił się stan zdrowia osoby, który nie kwalifikowałby jej teraz do tego poziomu dysfunkcji zdrowotnej. Mimo to musimy jej wydać właśnie taki dokument – tłumaczy Bożena Zimoch, przewodnicząca PZON we Wrocławiu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane