statystyki

Będą zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności

autor: Michalina Topolewska29.01.2015, 07:31; Aktualizacja: 29.01.2015, 08:16

Posłowie PO chcą uporządkować system orzekania o dysfunkcjach zdrowotnych. Nie wszystkie zmiany będą jednak korzystne dla niepełnosprawnych i ich pracodawców.

Zmianę przepisów w zakresie orzekania przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).

Zakłada on m.in. uchylenie art. 5a ustawy. Obecnie na wniosek zainteresowanej osoby mającej dokument zaliczający ją do jednej z grup inwalidzkich – wydany np. przez ZUS czy KRUS – zespół automatycznie przekłada go na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniami do ulg i uprawnień. Na przykład osobie z pierwszą grupą inwalidzką wystawiane jest orzeczenie o znacznym poziomie niepełnosprawności.

– Zdarza się, że orzeczenia organów rentowych zostały wydane wiele lat temu i bezterminowo. Natomiast w tym czasie zmienił się stan zdrowia osoby, który nie kwalifikowałby jej teraz do tego poziomu dysfunkcji zdrowotnej. Mimo to musimy jej wydać właśnie taki dokument – tłumaczy Bożena Zimoch, przewodnicząca PZON we Wrocławiu.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane