Patronat DGP
Konkurs na Urząd Pracy 2014 ostatecznie rozstrzygnięty. Sześć najlepszych powiatowych pośredniaków i jeden wojewódzki odebrało wczoraj medale z rąk ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i wiceszefa resortu Jacka Męciny. Uroczystość miała miejsce w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Patronat medialny nad konkursem objął DGP.
Minister pracy wyróżnił także inne urzędy, które najlepiej poradziły sobie z wdrożeniem ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 598) i miały sukcesy w popularyzacji nowych form pomocy bezrobotnym – bonów stażowych, świadczeń aktywizacyjnych czy trójstronnych umów szkoleniowych. Listę wszystkich 40 uhonorowanych instytucji opublikowaliśmy wczoraj w DGP (nr 18/2015).
Wyróżnienie specjalne otrzymali Marian Najdychor, komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy – za zaangażowanie w realizację programów aktywizacji młodzieży oraz Jacek Suski, szef Konwentu Wojewódzkich Urzędów Pracy – za aktywne wdrażanie reformy.
W czasie gali ministrowie wskazali wyzwania w walce z bezrobociem na 2015 r. Jednym z nich ma być ściślejsza współpraca instytucji rynku pracy i edukacji. Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał o wadze porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego podpisanego 23 stycznia 2015 r. między ministrami: edukacji, gospodarki, pracy i skarbu.
– Ten rok będzie rokiem szkolnictwa zawodowego. Ogromnym wyzwaniem jest też wzmocnienie poradnictwa zawodowego na etapie szkoły podstawowej i gimnazjum, bo decyzja o wyborze ścieżki edukacyjnej determinuje ścieżkę zawodową i jest prapoczątkiem kariery na rynku pracy – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji, zaznaczył, że krokiem do realizacji tego zadania jest przeszkolenie nauczycieli z zakresu doradztwa zawodowego. Już teraz wiedzę z tej dziedziny zdobywa 8 tys. pedagogów.
Wiceminister pracy Jacek Męcina przypomniał natomiast o realizacji strategii Europa 2020, która nakłada na nasz kraj obowiązek podwyższenia wskaźników zatrudnienia. – Do 2020 r. średni czas pozostawania bez zatrudnienia powinien się skrócić do 6 miesięcy. Obecnie jest to ponad rok. Z kolei efektywność zatrudnieniowa działań urzędów pracy za pięć lat ma osiągnąć poziom 70 proc. (ostatnio było to 63 proc. – przyp. red.) – mówił Jacek Męcina.
Pośredniaki z medalami od ministra
Urzędy pracy uhonorowane przez ministra pracy i polityki społecznej za najlepsze wyniki i szczególne zaangażowanie we wdrażaniu reformy służb zatrudnienia:
● PUP Nysa – dyrektor Małgorzata Pliszka
● PUP Gdańsk – dyrektor Roland Budnik
● PUP Kępno – dyrektor Iwona Rataj
● PUP Skarżysko-Kamienna – dyrektor Roman Białek
● PUP Turek – dyrektor Beata Bartczak
● PUP Ruda Śląska – dyrektor Iwona Woźniak-Bagińska
● WUP Szczecin – dyrektor Andrzej Przewoda