statystyki

Wolontariusze pomogą wrócić na rynek pracy osobom 50+

autor: Karolina Topolska29.01.2015, 20:00
Kluczem do aktywizacji osób po 50. roku życia jest współpraca z wolontariuszami-tutorami.

Kluczem do aktywizacji osób po 50. roku życia jest współpraca z wolontariuszami-tutorami.źródło: ShutterStock

Nową szansą dla bezrobotnych po 50. roku życia mogą być programy regionalne realizowane przez wojewódzkie urzędy pracy w porozumieniu z powiatami. Tę możliwość – po ponad 5 latach – przywróciła w ubiegłym roku nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 598). W tym roku takie programy przygotowały dwa województwa – małopolskie i dolnośląskie.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przeprowadzi go pod nazwą „Gwarancja 50+”. Bazuje na doświadczeniach z realizowanego od października 2013 r. razem ze Stowarzyszeniem WIOSNA projektu „50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni”. WUP zakłada, że także w nowym programie każdy uczestnik będzie mógł liczyć na kompleksową pomoc i indywidualne zajęcie się jego problemami. Wsparcie ma polegać na indywidualnych spotkaniach osób 50+ i wolontariuszy – w formule jeden na jeden – oraz na umożliwieniu bezrobotnym odbycia staży zawodowych dopasowanych do ich potrzeb.

– Kluczem do aktywizacji osób po 50. roku życia jest współpraca z wolontariuszami-tutorami, będącymi w podobnym wieku jak uczestnicy programu. Będą oni zarówno partnerami, jak i przewodnikami dla swoich podopiecznych. Razem będą pracować nad motywacją, wyznaczaniem celów, planowaniem działań i przywracaniem bezrobotnemu wiary we własne możliwości – wyjaśnia Katarzyna Nyklewicz z WUP w Krakowie.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane