statystyki

Wolontariusze pomogą wrócić na rynek pracy osobom 50+

autor: Karolina Topolska29.01.2015, 20:00
Kluczem do aktywizacji osób po 50. roku życia jest współpraca z wolontariuszami-tutorami.

Kluczem do aktywizacji osób po 50. roku życia jest współpraca z wolontariuszami-tutorami.źródło: ShutterStock

Nową szansą dla bezrobotnych po 50. roku życia mogą być programy regionalne realizowane przez wojewódzkie urzędy pracy w porozumieniu z powiatami. Tę możliwość – po ponad 5 latach – przywróciła w ubiegłym roku nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 598). W tym roku takie programy przygotowały dwa województwa – małopolskie i dolnośląskie.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przeprowadzi go pod nazwą „Gwarancja 50+”. Bazuje na doświadczeniach z realizowanego od października 2013 r. razem ze Stowarzyszeniem WIOSNA projektu „50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni”. WUP zakłada, że także w nowym programie każdy uczestnik będzie mógł liczyć na kompleksową pomoc i indywidualne zajęcie się jego problemami. Wsparcie ma polegać na indywidualnych spotkaniach osób 50+ i wolontariuszy – w formule jeden na jeden – oraz na umożliwieniu bezrobotnym odbycia staży zawodowych dopasowanych do ich potrzeb.

– Kluczem do aktywizacji osób po 50. roku życia jest współpraca z wolontariuszami-tutorami, będącymi w podobnym wieku jak uczestnicy programu. Będą oni zarówno partnerami, jak i przewodnikami dla swoich podopiecznych. Razem będą pracować nad motywacją, wyznaczaniem celów, planowaniem działań i przywracaniem bezrobotnemu wiary we własne możliwości – wyjaśnia Katarzyna Nyklewicz z WUP w Krakowie.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane