Na pisaniu książek też można dobrze zarobić. Rekordowe kwoty sięgają nawet 95 mln USD rocznie. James Patterson, słynny amerykański autor thrillerów i powieści kryminalnych w ciągu ostatnich 3 lat zarobił ponad 275 mln USD. W roku 2012 Patterson wydał 14 książek, które przyniosły mu rekordową sumę 94 mln USD. Rok później jego rekord o milion dolarów pobiła pisarka E. L. James, która zasłynęła z książki „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Do sukcesu tego przyczyniło się wydanie książki w formie e-booku.

Znana wszystkim dzieciom autorka „Harry’ego Pottera”, J. K. Rowling udowodniła ostatnio, że potrafi tez pisać dla dorosłych. Dzięki temu w ciągu ostatnich 3 lat zarabiała rocznie około 17 mln USD. Na niskie wynagrodzenie nie mógł też narzekać Stephen King, którego dochody w ostatnich trzech latach z działalności literackiej wyniosły 76 mln USD. Natomiast Dan Brown, autor książek takich jak „Kod Leonarda da Vinci” czy „Anioły i Demony”, w ostatnich 2 latach zarobił 50 mln USD.

Amerykański prawnik John Grisham, autor książek, których akcja rozgrywa się głównie na salach sądowych, w ciągu ostatnich trzech lat zarobił ponad 61 mln USD. Słynna amerykańska pisarka Nora Roberts która w swoich utworach łączy romans, powieść kryminalną i sensacyjną, od 2011 roku zarobiła prawie 70 mln USD. Natomiast George R. R. Martin, którego saga „Pieśń lodu i ognia” doczekała się ekranizacji serialowej, zarobił w ciągu 3 lat prawie 40 mln USD. Co ciekawe, od 2 lat nie napisał on żadnej nowej książki. Ostatnie zarobki to tantiemy za utwory napisane wcześniej.

Mateusz Rachucki, wynagrodzenia.pl


Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014.