statystyki

Niektórzy już ozusowani, inni od przyszłego roku

autor: Katarzyna Ukos23.01.2015, 11:00

Z szacunków wynika, że oskładkowanie członków rad nadzorczych zasili Fundusz Ubezpieczeń Społecznych kwotą 300 mln zł. A od 2016 roku dopływ pieniędzy będzie na pewno znacznie większy.

Obecnie pracuję na zlecenie u dwóch pracodawców. U jednego mam przychód 1200 zł miesięcznie, a u drugiego 1500 zł. Nie osiągam więc u żadnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy w takim razie muszę od nowego roku opłacać składki ZUS od obu umów?

Zmiany są już co prawda przesądzone, ale w życie wejdą dopiero od stycznia 2016 r. Wówczas składki faktycznie będą w takiej sytuacji odprowadzane od obu zawartych umów. Obecnie natomiast obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) podlega się z tytułu jednej umowy – tej, która była pierwsza, lub z wybranej. Ubezpieczenie chorobowe ma z tej umowy charakter dobrowolny. Z drugiej umowy można zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, i jeżeli tak się stanie, to obowiązkowo płaci się też składkę wypadkową. Z drugiej umowy nie można natomiast opłacać składki chorobowej. Oczywiście ubezpieczenie zdrowotne z każdej umowy jest obowiązkowe.

Prowadzę działalność jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oprócz tego mam umowę-zlecenie na kwotę 2000 zł. Czy muszę płacić podwójne składki, a jeśli nie, to z którego tytułu trzeba je uiszczać? Czy po zmianie przepisów zmienią się zasady?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane