statystyki

Niektórzy już ozusowani, inni od przyszłego roku

autor: Katarzyna Ukos23.01.2015, 11:00

Z szacunków wynika, że oskładkowanie członków rad nadzorczych zasili Fundusz Ubezpieczeń Społecznych kwotą 300 mln zł. A od 2016 roku dopływ pieniędzy będzie na pewno znacznie większy.

Obecnie pracuję na zlecenie u dwóch pracodawców. U jednego mam przychód 1200 zł miesięcznie, a u drugiego 1500 zł. Nie osiągam więc u żadnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy w takim razie muszę od nowego roku opłacać składki ZUS od obu umów?

Zmiany są już co prawda przesądzone, ale w życie wejdą dopiero od stycznia 2016 r. Wówczas składki faktycznie będą w takiej sytuacji odprowadzane od obu zawartych umów. Obecnie natomiast obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) podlega się z tytułu jednej umowy – tej, która była pierwsza, lub z wybranej. Ubezpieczenie chorobowe ma z tej umowy charakter dobrowolny. Z drugiej umowy można zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, i jeżeli tak się stanie, to obowiązkowo płaci się też składkę wypadkową. Z drugiej umowy nie można natomiast opłacać składki chorobowej. Oczywiście ubezpieczenie zdrowotne z każdej umowy jest obowiązkowe.

Prowadzę działalność jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oprócz tego mam umowę-zlecenie na kwotę 2000 zł. Czy muszę płacić podwójne składki, a jeśli nie, to z którego tytułu trzeba je uiszczać? Czy po zmianie przepisów zmienią się zasady?


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane