statystyki

Oskładkowanie zleceń: Członkowie rad nadzorczych już płacą

autor: Katarzyna Ukos23.01.2015, 17:00; Aktualizacja: 30.10.2015, 12:30
rekrutacja, praca, pracownik

Członkowie rad nadzorczych podlegają ubezpieczeniom tylko wtedy, gdy funkcję wykonują odpłatnie.źródło: ShutterStock

Do końca 2014 r. osoby takie nie podlegały z tytułu pełnienia swojej funkcji ubezpieczeniom społecznym, a objęte były wyłącznie składką zdrowotną. Od nowego roku wynagrodzenie, które otrzymują, jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne

Członkowie rad nadzorczych odprowadzają składki niezależnie od posiadania innych tytułów do ubezpieczenia społecznego, np. umowy o pracę. Z obowiązku ubezpieczeń nie są zwolnione nawet osoby, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Członkowie rad nadzorczych nie podlegają natomiast ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu. Nie mogą nawet dobrowolnie zgłosić się do tych ubezpieczeń. Odkładają więc – od początku stycznia – wyłącznie składki na przyszłą ewentualną emeryturę i rentę.

Skoro członkowie rad nadzorczych zostali pozbawieni możliwości odprowadzania składek chorobowej i wypadkowej, nie będą mieć prawa do świadczeń z tych ubezpieczeń. Tymczasem patrząc z punktu widzenia ubezpieczonych, składka chorobowa jest najbardziej opłacalna. Z niej finansowane są zasiłki, a ze składek wypadkowych – świadczenia związane z wypadkami przy wykonywaniu pracy. W razie choroby lub ciąży otrzymane świadczenia znacznie bowiem przewyższają wpłacone do ZUS kwoty. Członek RN, mimo że często będzie płacił wysokie składki, na zasiłek nie pójdzie. Nie otrzyma też świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Podstawę wymiaru ZUS na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za członków RN stanowi przychód uzyskiwany z tytułu pełnionej funkcji. Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy z 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powołania. Do takich osób zastosowanie ma także rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wymienione są w nim przychody wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane