statystyki

Oskładkowanie zleceń: Członkowie rad nadzorczych już płacą

autor: Katarzyna Ukos23.01.2015, 17:00; Aktualizacja: 30.10.2015, 12:30
rekrutacja, praca, pracownik

Członkowie rad nadzorczych podlegają ubezpieczeniom tylko wtedy, gdy funkcję wykonują odpłatnie.źródło: ShutterStock

Do końca 2014 r. osoby takie nie podlegały z tytułu pełnienia swojej funkcji ubezpieczeniom społecznym, a objęte były wyłącznie składką zdrowotną. Od nowego roku wynagrodzenie, które otrzymują, jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne

Członkowie rad nadzorczych odprowadzają składki niezależnie od posiadania innych tytułów do ubezpieczenia społecznego, np. umowy o pracę. Z obowiązku ubezpieczeń nie są zwolnione nawet osoby, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Członkowie rad nadzorczych nie podlegają natomiast ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu. Nie mogą nawet dobrowolnie zgłosić się do tych ubezpieczeń. Odkładają więc – od początku stycznia – wyłącznie składki na przyszłą ewentualną emeryturę i rentę.

Skoro członkowie rad nadzorczych zostali pozbawieni możliwości odprowadzania składek chorobowej i wypadkowej, nie będą mieć prawa do świadczeń z tych ubezpieczeń. Tymczasem patrząc z punktu widzenia ubezpieczonych, składka chorobowa jest najbardziej opłacalna. Z niej finansowane są zasiłki, a ze składek wypadkowych – świadczenia związane z wypadkami przy wykonywaniu pracy. W razie choroby lub ciąży otrzymane świadczenia znacznie bowiem przewyższają wpłacone do ZUS kwoty. Członek RN, mimo że często będzie płacił wysokie składki, na zasiłek nie pójdzie. Nie otrzyma też świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Podstawę wymiaru ZUS na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za członków RN stanowi przychód uzyskiwany z tytułu pełnionej funkcji. Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy z 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powołania. Do takich osób zastosowanie ma także rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wymienione są w nim przychody wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane