statystyki

Nowy system wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych: Rodziny zyskają na świadczeniach

autor: Michalina Topolewska23.01.2015, 07:30; Aktualizacja: 23.01.2015, 09:13
Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej

Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Trwają prace nad całkiem nowym systemem wspierania opiekunów osób niepełnosprawnych. Poprawimy również sytuację finansową domów pomocy społecznej - mówi w wywiadzie dla DGP Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.

W konsultacjach społecznych jest nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która spowoduje, że rodziny przekraczające kryterium dochodowe nie stracą zasiłku. Będzie im on wypłacany w niższej wysokości. Czy procedura przyznawania świadczeń nie stanie się jednak zbyt skomplikowana?

Zaproponowany przez nas sposób obliczania wysokości zasiłku i dodatków nie jest skomplikowany i ośrodki pomocy społecznej realizujące świadczenia rodzinne poradzą sobie z jego stosowaniem, zwłaszcza że odbywa się to z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji komputerowych. Wystarczy policzyć miesięczną wysokość zasiłków i dodatków, o którą ubiega się dana rodzina, oraz odjąć od nich kwotę, o którą zostało przekroczone ustawowe kryterium dochodowe ustalone dla wszystkich członków rodziny. Do tej pory przepisy przewidywały tylko jedną sytuację, gdy rodzina mająca dochód nieco wyższy, bo nieprzekraczający równowartości najniższego zasiłku, mogła mimo to kontynuować pobieranie świadczeń. Dzięki tej zmianie liczba rodzin, którym będzie przyznany zasiłek rodzinny na dzieci, zwiększy się o ok. 160 tys.

Ośrodki pomocy społecznej zwracają jednak uwagę, że przybędzie im pracy. Postępowanie o przyznanie świadczeń ulegnie wydłużeniu, a może nawet wymagać zwiększenia liczby pracowników. Czy będą na to dodatkowe pieniądze?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • niepelnosprawni dorosli.(2015-01-23 19:29) Zgłoś naruszenie 10

    dorsli niepelnosprawni i ich opiekunowie jak zwykle guwno dostana. poniewaz nie wlaza do sejmu protestowac.

    Odpowiedz
  • niepełnosprawny(2015-02-16 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy zaczną szanować prawo? i zwaloryzują te dziadowskie 153 złote nie waloryzowane od 10 lat. zaznaczam że to są działania bezprawne,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane