statystyki

Oskładkowanie zleceń korzystne dla osób odkładających wyższe składki na emerytury

autor: Katarzyna Ukos23.01.2015, 18:00; Aktualizacja: 30.10.2015, 12:25
umowa-kontrakt

Po zmianach, czyli od 1 stycznia 2016 r., nie będzie już składek od 50 zł.źródło: ShutterStock

Zmiany wejdą w życie dopiero od początku przyszłego roku, po upływie rocznego vacatio legis. Są jednak istotne. Więc tak naprawdę osoby zatrudnione na zlecenie tego czasu nie mają zbyt dużo. Z pewnością zmiany są korzystne dla tych, którzy chcieliby odkładać wyższe składki na swoje przyszłe emerytury.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, zarówno ubezpieczeni, jak i związki zawodowe w wystąpieniach do resortu pracy wskazywali, że obecnie obowiązująca regulacja jest polem do nadużyć ze strony niektórych płatników składek.

Chodzi o takie podmioty, które korzystając z brzmienia przepisu, zgłaszają mających kilka umów-zleceń zleceniobiorców do ubezpieczeń społecznych tylko z tytułu wykonywania najniżej płatnej umowy. Praktyka ta powoduje, że sami zainteresowani mimo wielu lat ubezpieczenia, nie mają szansy wypracowania sobie chociażby minimalnego świadczenia emerytalnego, czy rentowego.

Po wejściu w życie nowelizacji osoby takie nabędą prawo do świadczeń, ale – co się z tym wiąże – będą musiały również opłacać wyższe składki.

Zmiana dotyczy osób wykonujących umowę- zlecenia, agencyjną albo inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Osoby takie nazwane są ogólnie przez ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcami i obecnie są faktycznie traktowane inaczej niż pozostałe grupy ubezpieczonych.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Niewolnik pańszczyźniany do wieku 67 lat(2015-01-24 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    My mamy płacić składki do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA.
    A potem w wieku 67 lat mamy dostać jałmużnę z ZUS i OFE , lub wcześniej uderzyć w kalendarz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane