statystyki

Oskładkowanie zleceń korzystne dla osób odkładających wyższe składki na emerytury

autor: Katarzyna Ukos23.01.2015, 18:00; Aktualizacja: 30.10.2015, 12:25
umowa-kontrakt

Po zmianach, czyli od 1 stycznia 2016 r., nie będzie już składek od 50 zł.źródło: ShutterStock

Zmiany wejdą w życie dopiero od początku przyszłego roku, po upływie rocznego vacatio legis. Są jednak istotne. Więc tak naprawdę osoby zatrudnione na zlecenie tego czasu nie mają zbyt dużo. Z pewnością zmiany są korzystne dla tych, którzy chcieliby odkładać wyższe składki na swoje przyszłe emerytury.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, zarówno ubezpieczeni, jak i związki zawodowe w wystąpieniach do resortu pracy wskazywali, że obecnie obowiązująca regulacja jest polem do nadużyć ze strony niektórych płatników składek.

Chodzi o takie podmioty, które korzystając z brzmienia przepisu, zgłaszają mających kilka umów-zleceń zleceniobiorców do ubezpieczeń społecznych tylko z tytułu wykonywania najniżej płatnej umowy. Praktyka ta powoduje, że sami zainteresowani mimo wielu lat ubezpieczenia, nie mają szansy wypracowania sobie chociażby minimalnego świadczenia emerytalnego, czy rentowego.

Po wejściu w życie nowelizacji osoby takie nabędą prawo do świadczeń, ale – co się z tym wiąże – będą musiały również opłacać wyższe składki.

Zmiana dotyczy osób wykonujących umowę- zlecenia, agencyjną albo inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Osoby takie nazwane są ogólnie przez ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcami i obecnie są faktycznie traktowane inaczej niż pozostałe grupy ubezpieczonych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Niewolnik pańszczyźniany do wieku 67 lat(2015-01-24 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    My mamy płacić składki do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA.
    A potem w wieku 67 lat mamy dostać jałmużnę z ZUS i OFE , lub wcześniej uderzyć w kalendarz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane