Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury. Nie uzbierają nawet na minimalne świadczenie

autor: Bożena Wiktorowska22.01.2015, 07:12; Aktualizacja: 22.01.2015, 08:51
A co na to wszystko resort finansów, który musiałby dopłacać seniorom?

A co na to wszystko resort finansów, który musiałby dopłacać seniorom?źródło: ShutterStock

Nawet 50 proc. Polaków nie zgromadzi na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacać im do świadczeń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (53)

  • Oświecony(2015-05-14 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    Tytuł artykułu to manipulacja.Składka zusu od ich pensji to 1100 zł.Jakim cudem mieli by nie uzbierać na emeryturę.Autor zapomniał dodać że składki są na bieżąco przejadane przez najmłodszych emerytów europy.Pismo Św.mówi że dom buduje się na skale czyli powinien mieć solidny fundament.Polskie państwo po 89-tym zostało zbudowane na kupie łajna.Strasznie mi jest przykro.

    Odpowiedz
  • EMERYT(2015-02-13 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    500 ZL ODLOZY EMERYT TYLKO JEST PYTANIE Z CZEGO ?

    Odpowiedz
  • Wiem co piszę(2015-02-11 02:52) Zgłoś naruszenie 00

    Czemu nie skorzystano ze wzorców niemieckich, tam też mamy wiek emerytalny 67 lat, ale z tego co wiem można odejść na emeryturę już w wieku 62 lat dostając 50% należnych świadczeń, w wieku 63 lat 60%, w wieku 64 lat 70% itd., przy czym nie można wtedy brać emerytury i pracować. To bardziej sprawiedliwy system, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają już siły pracować w wieku 62 i więcej lat, bo przepracowali wiele lat.

    Odpowiedz
  • podatnik dawny wyboraca PO za co przepraszam(2015-01-26 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    Tak rozwijajcie trzeci filar a później przyjdzie urzędnik z zus i go ukradnie tak jak pieniądze z OFE. Proponuję podnieść jeszcze bardziej podatki (które i tak są jednymi z najwyższych na świecie) i całkowicie zlikwidować opłacalność pracy. Wtedy wszyscy pójdziemy pracować do urzędów. Tylko kto nas będzie utrzymywać?

    Odpowiedz
  • Gregor(2015-01-23 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    Pamiętacie jak był obowiązkowy filar w funduszu emerytalnym ,co z tymi pieniędzmi? Fundusze upadły przekazały nasze pieniądze do ZUS ,po prostu nas okradziono!! Jak była denominacja pieniądza ktoś miał miliony po denominacjii grosze , ale jak ktoś miał kredyt to już go policzyli po korzyści dla kredytodawcy !! Ciągle tych ludzi okrada nasz system rządowy :(

    Odpowiedz
  • ktosik(2015-01-23 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Problem w tym mądrale, ze nie ma z czego odkładać. Zarobki są za małe. Brakuje na bieżące potrzeby

    Odpowiedz
  • Polak(2015-01-23 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    A miało być tak pięknie - z drinkiem pod palmą na emeryturze, będzie leżenie z denaturatem pod śmietnikiem-
    kolejny sukces rządu.

    Odpowiedz
  • jbt(2015-01-23 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    do poz -48-, a Tobie ile jeszcze zostalo zycia.

    Odpowiedz
  • Robert(2015-01-23 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jeśli ktoś ma zbyt niską emeryturę to przy wyliczaniu ile Skarb Państwa ma mu dopłacić tak żeby otrzymał emeryturę minimalną są uwzględnione pieniądze jakie zebrał na koncie IKE?
    Np. emerytura minimalna to powiedzmy 850 zł.
    Pan X ma 500 zł emerytury ze swoich składek to Pańswto mu dopłaca 250 zł.
    Pan Y ma również 500 zł emerytury ze składek i oszczędności w IKE. Czy pan Y również dostanie 250 zł dopłaty, czy może dopłata zostanie pomniejszona o jakąś kwotę bo ma do dyspozycji środki z IKE?

    Odpowiedz
  • Polszkot(2015-01-23 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    No to dalej głosujcie na postsolidarnościowe rządy: po, pis inne takie - to dostaniece emeryturę w kwocie pozwalającewj kupić 2 m sznura.
    Emerytury to dostana tylko pilicjanci i inni mindurowi oraz tz. wymiar sprywiedliwości - poto aby było komu wiąć was za mordę ma wszelki wypadek gdyby zachciało się wam rówmności i sprawiedliwości. A najsmutniejsze to żę historia, do której całą gębą prawie wszyscy się odwołują, niczego was nie nauczyła.
    A w moim nowym domu -SZKOCJA- mgliście i ciepło. Chociaż czasem mnie ciągnie ...

    Odpowiedz
  • ramzes(2015-01-22 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    Srednia dlugosc zycia polakow to 55 - 60 lat wiec nawet nie doczekaja tych marnych 500 zlotych

    Odpowiedz
  • ddfff(2015-01-22 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    chyba błąd w tekście-Rząd ma świadomość,że ten system emerytalny JEST skończony...

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-01-22 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie po to podniesiono wiek emerytalny, by państwo nie dopłacało do wysokości emerytury minimalnej. WYŁĄCZNIE DLATEGO. Z 1750zł jest ok. 340zł składki emerytalnej. Płacąc przez 40 lat i obliczając emeryturę na 16 lat mamy: 40/16 daje 2,5 i następnie 2,5 razy 340zł równa się 850zł, czyli jest emerytura minimalna.

    Odpowiedz
  • p.(2015-01-22 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    Z czego mają być emerytury jak prowadzi się politykę najniższej ceny, która wymusza szukanie sposobów na zmniejszanie kosztów po stronie wykonania, po stronie wynagrodzeń i po stronie danin do budżetu i do ZUS.
    Niemcy prowadzą politykę jakości i wiedzą, do czego prowadzi polityka najniższej ceny. Taka polityka wymusza szukania innowacji i dbania o dobry poziom szkolnictwa i wykorzystywania potencjału własnych dzieci.
    Polityka najniższej ceny to postawienie na bylejakość przy której dobrze wychodzi trwonienie pieniędzy z kasy publicznej, przy której przegrywamy z konkurencją zagraniczną gdzie droższy pracownik wymusza lepszą organizację pracy i w konsekwencji tańszy produkt. Zanim zaczniemy na siebie naskakiwać zastanówmy się, kto zarządza kopalniami, przemysłem energetycznym, koleją, że innym się opłaca a nam nie, kto stanowi u nas prawo, że banki i fundusze inwestycyjne mogą stosować jakie chcą zagrywki i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności tylko całe ryzyko biznesowe spada na klientów, którym przedstawia się miraże mówiąc im później jak się rypnie, że widziały gały co brały.

    Odpowiedz
  • anpolade(2015-01-22 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    A co tam, aby prezesi mieli i rady nadzorcze no i politycy, resztę to pal licho niech zdychają.

    Odpowiedz
  • nunulek(2015-01-22 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS - Zakład Utylizacji Składek.

    Odpowiedz
  • Pozdrawiają Miro, Rycho i Zbycho(2015-01-22 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    Co to znaczy że Polacy sobie nie uzbierali ??? Polacy połowę pensji oddają na rzecz tego bandyckiego państwa które marnotrawi pieniądze. Budżet dziurawy jak sito. Jak mawiał klasyk to państwo istnieje teoretycznie Ch... D... i Kamieni kupa.

    Odpowiedz
  • ALA(2015-01-22 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Czy zła wieszczka p. Orędziak dązy,propaguje wraz z reformatami z PO i PSL do nędznej tzw. emerytury obywatelskiej , na przykładzie Kanady , gdzie w 2012 r. przeciętna tego typu emerytura z 1 filara wynosiła 301 dol. can. brutto minus 15% podatku ?
    Dlaczego owa autorka nie podjęła tematu podłej , złej reformy emerytur w ZUS od 1999 r.? , Czyżby kolejne rzady przez ostatnie 15 lat i wcześniejsze te reformatorskie , nie potrafiły przewidzieć złych skutków tej pseudoreformy systemu emerytalnego w Polsce ?
    Co jakiś czas odzywają się mędrcy ekonomiczni ,w zalezności od potrzeby politycznej ,jedni mówiąalbo bredzą z Balcerowiczem na czele,(co wykładał ekonomię socjalizmu przez wiele lat,) , o 800 zł brutto , inni o 900 zł brutto.

    Odpowiedz
  • ENEA(2015-01-22 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    EWA ma 100% racji. Żyjemy w chorym kraju, kompletnie źle rządzonym, z cholernymi i totalnie niesprawiedliwymi przywilejami. Głodowe pensje. wyzysk, bezrobocie głównie dlatego, że ci co już pracę mają za...ją za dwóch (w soboty też), bo jak sie nie podoba to... Wiadomo! Wiem, że to uproszczenie, ale może przykład z życia;
    Ok. 30 letni młody mężczyzna - sportowiec 3 ligi "pracuje" jako górnik 6 godzin na cały etat. Pobiera próbki i przekazuje do laboratorium.Przysługuje mu dodatkowy urlop, 13-stka, 14-stka, i inne nagrody, wcześniejsza emerytura... Szkoda gadać! Większość Polaków pracuje za takie pieniądze, że przeżyć się nie da. To przyczyna niezakładania rodzin, braku przyrostu naturalnego. BIEDA!!!

    Odpowiedz
  • kora(2015-01-22 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    wszystkie rządy myślą krótkoterminowo,nie oszczędzają ,lekko ręką wydają publiczne pieniądze,co nowy rząd to inne pomysły,dziw że jeszcze Polska istnieje najwyższy czas zacząć oszczędzać i to od góry zlikwidowac o połowę liczby posłów zabrać przywileje wszystkim grupom zawodowym a zwłaszcza posłom to wtedy zejdą na ziemie i zaczną realnie i mądrzej wydawać nasze finanse,ciekawe jaki jest budżet 2015 dlaczego GP nie podaje jakie kwoty sejm przeznaczył na poszczególne ministerstwa i kancelarie prezydenta i premiera

    Odpowiedz