statystyki

Dodatkowa praca strażaka zależy od decyzji przełożonego

autor: Marcin Nagórek21.01.2015, 10:43

W naszej powiatowej jednostce straży pożarnej pracuje funkcjonariusz straży, który chciałby dorobić do pensji poza służbą jako kierowca na umowę-zlecenie. Czy są jakieś ograniczenia prawne w tym zakresie ? Czy potrzebuje naszej zgody jako pracodawcy? Czy jeśli nie wyrazimy zgody, może się odwołać do sądu?

W tym przypadku należy odwołać się do ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie bowiem z art. 57a ust. 1 tej ustawy strażak nie może podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą bez pisemnej zgody przełożonego uprawnionego do mianowania lub powołania strażaka na stanowisko służbowe. Z kolei z ust. 2 tego artykułu wynika, że strażak nie może wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do Państwowej Straży Pożarnej.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane