statystyki

Jak rodzice mogą podzielić się zasiłkiem macierzyńskim

autor: Mariusz Stępień20.01.2015, 18:00
Czy hospitalizacja przerywa pobieranie świadczenia?

Czy hospitalizacja przerywa pobieranie świadczenia?źródło: ShutterStock

Po wykorzystaniu urlopu i zasiłku przez matkę w obowiązkowym wymiarze rodzice mogą zdecydować, kto będzie dalej opiekował się dzieckiem i zamiennie  realizować uprawnienia rodzicielskie. Muszą jednak przestrzegać określonych przepisami zasad.

Czy ojciec musi przejąć opiekę nad dzieckiem?

Prowadzę własną działalność gospodarczą. Dwa miesiące temu urodziłam córkę i zaczęłam korzystać z zasiłku macierzyńskiego. Chciałabym jednak skrócić czas jego  pobierania i wrócić do prowadzenia firmy. Czy przepisy określają, kiedy jest to najszybciej możliwe? Czy zależy to od zajęcia się córką przez jej ojca zatrudnionego na umowę o pracę? Czy będę musiała złożyć w ZUS jakieś dokumenty?

Matka dziecka może podjąć decyzję o skróceniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jest to jednak możliwe dopiero po wykorzystaniu go przez co najmniej 14 tygodni. Warunkiem szybszego powrotu do prowadzenia firmy jest uzyskanie urlopu macierzyńskiego przez ojca w celu osobistej opieki nad dzieckiem. Przysługuje mu niewykorzystany okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego bezpośrednio po terminie rezygnacji z jego części przez matkę, czyli w tej sytuacji za 6 tygodni. Oczywiście ojciec dziecka będzie mógł również wystąpić o dodatkowy urlop macierzyński i  rodzicielski, który uprawnia do zasiłku macierzyńskiego.

Osoba ubezpieczona, która nie jest pracownicą, a więc m.in. prowadząca działalność gospodarczą, do wniosku w sprawie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego przedkłada oświadczenie, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do tego zasiłku.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane