statystyki

Jak rodzice mogą podzielić się zasiłkiem macierzyńskim

autor: Mariusz Stępień20.01.2015, 18:00
Czy hospitalizacja przerywa pobieranie świadczenia?

Czy hospitalizacja przerywa pobieranie świadczenia?źródło: ShutterStock

Po wykorzystaniu urlopu i zasiłku przez matkę w obowiązkowym wymiarze rodzice mogą zdecydować, kto będzie dalej opiekował się dzieckiem i zamiennie  realizować uprawnienia rodzicielskie. Muszą jednak przestrzegać określonych przepisami zasad.

Czy ojciec musi przejąć opiekę nad dzieckiem?

Prowadzę własną działalność gospodarczą. Dwa miesiące temu urodziłam córkę i zaczęłam korzystać z zasiłku macierzyńskiego. Chciałabym jednak skrócić czas jego  pobierania i wrócić do prowadzenia firmy. Czy przepisy określają, kiedy jest to najszybciej możliwe? Czy zależy to od zajęcia się córką przez jej ojca zatrudnionego na umowę o pracę? Czy będę musiała złożyć w ZUS jakieś dokumenty?

Matka dziecka może podjąć decyzję o skróceniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jest to jednak możliwe dopiero po wykorzystaniu go przez co najmniej 14 tygodni. Warunkiem szybszego powrotu do prowadzenia firmy jest uzyskanie urlopu macierzyńskiego przez ojca w celu osobistej opieki nad dzieckiem. Przysługuje mu niewykorzystany okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego bezpośrednio po terminie rezygnacji z jego części przez matkę, czyli w tej sytuacji za 6 tygodni. Oczywiście ojciec dziecka będzie mógł również wystąpić o dodatkowy urlop macierzyński i  rodzicielski, który uprawnia do zasiłku macierzyńskiego.

Osoba ubezpieczona, która nie jest pracownicą, a więc m.in. prowadząca działalność gospodarczą, do wniosku w sprawie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego przedkłada oświadczenie, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do tego zasiłku.

Podstawa prawna


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane