statystyki

Błędy legislacyjne utrudnią zlecanie aktywizacji bezrobotnych

autor: Karolina Topolska20.01.2015, 07:23; Aktualizacja: 20.01.2015, 08:41
Urząd nie powinien być stroną umowy.

Urząd nie powinien być stroną umowy.źródło: ShutterStock

Pośredniaki nie wiedzą, jak stosować nowe przepisy o aktywizacji bezrobotnych przez agencje zatrudnienia.

Problemem są przede wszystkim regulacje określające, jakie podmioty zawierają umowę o zlecenie takich usług. W art. 66d ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) zapisano bowiem, że kontrakt oprócz agencji zatrudnienia i marszałka województwa zawiera też powiatowy urząd pracy (PUP).

– Urząd nie powinien być stroną umowy. Jest to sprzeczne z ustawą o samorządzie powiatowym, w myśl której PUP jest wyłącznie jednostką organizacyjną powiatu, nie posiada osobowości prawnej i nie występuje samodzielnie w obrocie prawnym – twierdzi Jolanta Molska-Jerin, radca prawny prowadząca indywidualną kancelarię w Warszawie.

Jej zdaniem taki kontrakt powinien zawierać powiat, reprezentowany przez starostę. W jego imieniu – na mocy odpowiedniego pełnomocnictwa – może działać też dyrektor PUP. – Zgodnie z prawem umowa zawarta przez urząd powinna być uznana za nieważną – podkreśla Jolanta Molska-Jerin.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane