statystyki

Opiekunowie niepełnosprawnych zachowają prawa nabyte

autor: Michalina Topolewska14.01.2015, 07:49; Aktualizacja: 14.01.2015, 08:35

Od początku roku obowiązują wyższe świadczenie pielęgnacyjne oraz dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych. Zmieniły się też zasady przyznawania subwencji oświatowej na niepełnosprawnych uczniów.

O wyższym wsparciu kierowanym do osób z dysfunkcjami zdrowotnymi oraz ich opiekunów mówiła na wczorajszej konferencji Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej. Przypomniała, że od 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi wynosi 1200 zł miesięcznie, czyli o 200 zł więcej niż do końca 2014 r. Z kolei opiekun członka rodziny, u którego uszczerbek na zdrowiu powstał po skończeniu 18 lub 25 lat, ma prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego w wysokości 520 zł. W systemie wsparcia jest też zasiłek dla opiekuna, który przysługuje osobom bezprawnie pozbawionym świadczenia pielęgnacyjnego.

Resort pracy w ciągu kilku tygodni ma też przekazać do konsultacji projekt kolejnych zmian w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Są one konieczne, bo jesienią 2014 r. Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach (sygn. akt K 38/13 i SK 7/11) zakwestionował część obowiązujących przepisów, w tym uzależnienie tej formy wsparcia od terminu powstania niepełnosprawności.

– Chcemy zagwarantować zachowanie praw nabytych, tak aby osoby już otrzymujące świadczenia mogły dalej je pobierać na dotychczasowych zasadach – wskazywała Elżbieta Seredyn.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane