statystyki

Opiekunowie niepełnosprawnych zachowają prawa nabyte

autor: Michalina Topolewska14.01.2015, 07:49; Aktualizacja: 14.01.2015, 08:35

Od początku roku obowiązują wyższe świadczenie pielęgnacyjne oraz dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych. Zmieniły się też zasady przyznawania subwencji oświatowej na niepełnosprawnych uczniów.

O wyższym wsparciu kierowanym do osób z dysfunkcjami zdrowotnymi oraz ich opiekunów mówiła na wczorajszej konferencji Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej. Przypomniała, że od 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi wynosi 1200 zł miesięcznie, czyli o 200 zł więcej niż do końca 2014 r. Z kolei opiekun członka rodziny, u którego uszczerbek na zdrowiu powstał po skończeniu 18 lub 25 lat, ma prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego w wysokości 520 zł. W systemie wsparcia jest też zasiłek dla opiekuna, który przysługuje osobom bezprawnie pozbawionym świadczenia pielęgnacyjnego.

Resort pracy w ciągu kilku tygodni ma też przekazać do konsultacji projekt kolejnych zmian w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Są one konieczne, bo jesienią 2014 r. Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach (sygn. akt K 38/13 i SK 7/11) zakwestionował część obowiązujących przepisów, w tym uzależnienie tej formy wsparcia od terminu powstania niepełnosprawności.

– Chcemy zagwarantować zachowanie praw nabytych, tak aby osoby już otrzymujące świadczenia mogły dalej je pobierać na dotychczasowych zasadach – wskazywała Elżbieta Seredyn.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane