statystyki

Niemiecka płaca minimalna namieszała w transporcie

autor: Łukasz Włoch15.01.2015, 10:10; Aktualizacja: 15.01.2015, 10:58
Niemcy

Niemcyźródło: ShutterStock

PROBLEM:

Dla firm zajmujących się transportem rok 2014 nie należał do najspokojniejszych. Na początku drugiego półrocza przewoźników zelektryzowała wiadomość o konieczności wypłaty pełnego ryczałtu noclegowego, niezależnie od warunków zapewnionych kierowcy w kabinie pojazdu. Efektem są dziesiątki pozwów pracowniczych sięgających nawet 3 lata wstecz, jak również uciążliwe kontrole PIP, która postawiona w sytuacji bez wyjścia również wymaga dostosowania się do nowej interpretacji. Koniec roku także nie należał do spokojnych z powodu informacji docierających od naszego zachodniego sąsiada dotyczących obowiązku dostosowania się do stawki minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy na terenie Niemiec wynoszącej 8,5 euro.

Pomimo szeroko komentowanego stanowiska federaln ego ministerstwa finansów przedstawionego polskiej ambasadzie w Berlinie, z którego wynika obowiązek naliczania wynagrodzenia za pracę według stawki minimalnej dla polskich kierowców ciężarówek i busów w tranzycie, jeździe docelowej i kabotażu jako zasady terytorialnej, bez rozróżnienia pojęć „delegowany” i „będący w podróży służbowej”, możliwe jest, że każdy taki przewóz będzie osobno rozpatrywany. A konieczność wypłaty dodatkowego wynagrodzenia będzie uzależniona od udowodnienia tego, iż normalnym miejscem wykonywania pracy kierowcy jest terytorium Niemiec. A wszystko dlatego, że niemieckie ministerstwo przedstawiło jedynie swoje stanowisko, bez jakiejkolwiek analizy obowiązujących przepisów wspólnotowych.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane