statystyki

Programy dobrowolnych odejść nie zawsze optymalnym rozwiązaniem

autor: Sławomir Paruch, Robert Stępień15.01.2015, 10:10; Aktualizacja: 15.01.2015, 10:37
szef, praca, spotkanie

Programy Dobrowolnych Odejść są powszechneźródło: ShutterStock

Programy dobrowolnych odejść (PDO) są powszechnie stosowanym rozwiązaniem w przypadkach, gdy zachodzi konieczność rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących w rozumieniu przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych. Mają na celu zachęcenie ich do rozwiązania umów o pracę za porozumieniem stron i opierają się na zasadzie obopólnych korzyści, zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i samego pracodawcy. Nie zawsze tak właśnie musi być. Z ich stosowaniem wiążą się jednak liczne problemy. Omawiane zagadnienie w odróżnieniu od dotychczasowych, które ukazały się w ramach cyklu „Rzetelny pracodawca”, nie wskazuje, że praktyka stoi w sprzeczności z przepisami. Niemniej nie jest ona wystarczająca, aby kompleksowo zabezpieczyć interesy pracodawcy.

Art. 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych)


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane