Testy diagnostyczne do szybkiego wykrywania chorób infekcyjnych, szereg leków przeciwbólowych czy preparatów witaminowych – to przykładowe propozycje produktów medycznych wydawanych żołnierzom bezpłatnie w trakcie służby.

Ich pełną listę zawiera projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie wykazu produktów leczniczych oznaczonych symbolem OTC oraz wyrobów medycznych, systemów i zestawów zabiegowych wydawanych bezpłatnie, który został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.
Stanowi on realizację upoważnienia wynikającego z ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 655 ze zm.). To z niej wynika prawo żołnierzy do bezpłatnego zaopatrzenia w leki, o ile odbywają oni zasadniczą służbę wojskową bądź pełnią ją w razie ogłoszenia mobilizacji czy w czasie wojny.
Jak podkreślają w uzasadnieniu autorzy projektu, wydawane produkty medyczne mają służyć samoleczeniu żołnierzy w przypadku zaistnienia objawów towarzyszących powszechnym dolegliwościom – m.in. bólu, przeziębienia, dolegliwości żołądkowo-jelitowych czy drobnych skaleczeń. Z załącznika do projektu wynika, że żołnierze będą mogli otrzymać leki przeciw nadkwaśności stosowane w chorobie wrzodowej i w przypadku refluksu, przeciwwymiotne, przeczyszczające, a także preparaty witaminowe (m.in. A, D, C i szereg z grupy B), leki przeciwzakrzepowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Z kolei przysługujące im wyroby medyczne to w szczególności opatrunki, systemy i zestawy do płukania oczu oraz zatok, szybkie testy diagnostyczne służące do wykrywania chorób infekcyjnych.
Projekt określa również sposób i tryb finansowania – wszystkie produkty medyczne będą rozdysponowywane przez podmioty lecznicze, których organem założycielskim jest MON (przypomnijmy – w Polsce funkcjonuje 13 szpitali wojskowych, m.in. we Wrocławiu, Opolu, Wałczu, Helu i Dęblinie, oraz 30 wojskowych przychodni lekarskich). Zapłaci za to resort obrony.
Projekt przewiduje również mechanizm na wypadek, gdyby wydanie leków w lecznicy nie było możliwe – wtedy żołnierz ma kupić je samodzielnie i na podstawie faktury na niego wystawionej może wnosić o zwrot kosztów. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji społecznych