statystyki

Zobacz, ile od stycznia wynosi minimalna podstawa zasiłku chorobowego

autor: Mariusz Stępień02.01.2015, 08:41; Aktualizacja: 02.01.2015, 08:42
gorączka, pacjent, choroba, leczenie

Minimalna podstawa zasiłku chorobowego uległa zmianie.źródło: ShutterStock

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony – na dwa lata. W połowie stycznia minie pierwszy rok mojej pracy. Od 18 grudnia przebywam w szpitalu i zanosi się na dłuższy pobyt. Moja pensja jest równa minimalnej płacy dla początkujących pracowników. Czy od 1 stycznia zasiłek chorobowy będzie wyższy – pyta pani Anna.

Tak. Ustalona podstawa wymiaru zasiłku, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, w zasadzie nie ulega zmianie w chorobie. Jest tak również, gdy niezdolność do pracy trwa na przełomie roku kalendarzowego. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy sytuacji, gdy podstawa wymiaru zasiłku jest niższa od gwarantowanej przez przepisy. W myśl ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od odpowiedniej do stażu kwoty minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika. Dlatego od 1 stycznia 2015 r. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego musi wynosić co najmniej:


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane