Świadczenia pielęgnacyjne w 2015 r.: Opiekunowie dostaną podwyżkę

autor: Michalina Topolewska31.12.2014, 17:00
Rozszerzenie grupy osób uprawnionych do tej formy pomocy nastąpi od 1 stycznia 2015 r.

Rozszerzenie grupy osób uprawnionych do tej formy pomocy nastąpi od 1 stycznia 2015 r.źródło: ShutterStock

Osoby niepodejmujące pracy i zajmujące się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będą mogły otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy. Prawo do niego zyskają też małżonkowie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • dotknięta niesprawiedliwoscią(2015-10-13 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Mam na Imie Justyna.Mam 26 lat.dopiero 26 a czuje sie jakbym miala 60.od 10tego roku życia zajmuje się mamą która obecnie ma 64 lata a leży juz od dwudziestu lat na łózku szpitalnym.początkowo zajmowalam sie nią razem z rodzeństwem lecz od kilku lat zajmuje sie nią sama. niestety nie mieszkam z moją mamą gdyż ona dostala miszkanie od gminy i warunkiem jest to ze nie moze mieszkac nikt tam z nią.ma ona jeden pokoik razem z kuchnią i lazienke. Ja mam dwójke dzieci i trzy razy dziennie musze byc u mojej mamy.cale swoje zycie podporządkowuje wyłącznie jej. lzej byloby mi mieszkac z nią zamiast chodzic trzy razy na dzien spory kawalek drogi na pieszo bo nie stety nie stac mnie na zrobienia prawa jazdy.moje dzieci sa w wieku szkolnym i przedszkolnym.nie moge podjąc pracy i to nie ze wzgledu na moje dzieci tylko ze względu na mamę.otrzymuje zasilek w wysokosci 520 zlotych. większosc a nie raz calosc z tych pieniedzy dokladam mojej mamie do pampersow masci podkladow lekow opłat i codziennego życia.a zycie to takze nie oczekiwane wydatki tak jak np łóżko ktore jej sie popsólo lub kran ktory byl do niczego i bylo trzeba wymienic. miesiąc jest bardzo dlugi a te 520 zlotych plus jej malutka renta to kropla w morzu przy tym co takiej osobie jest potrzebne.nie wspomne o tym ze ja nie mam w takim przypadku zadnych dochodów. moja mama wazy około 150 kg ja musze ją podnosic obracac.jestem osobą drobną wiec to dla mnie za kazdym razem nie lada wyczyn.moj kregosłup jest juz u kresu sil zrszta tak jak ja cała i moja psychika rowniez.i powiedzcie mi tez jaka jest tu sprawiedliwosc?co za roznica czy matka zajmuje sie dzieckiem czy dziecko matką?to jest to samo pokrewienstwo. jaka jest sprawiedliwosc w tym ze kobieta ma syna z zespolem downa ktore wykonuje wszystko samo nawet swojej matce pomaga w codziennych czynnosciach i taka matka dostaje 1200 zlotych a inna osoba ktora dzwiga ciezką matke przebiera jej pampersy karmi ją, ma 520 zlotych. najlepiej wyjechalabym za granice aby polepszyc swoja sytuacje materialna bo w polsce nie stety nic dobrego mnie nie czeka ale jak wyjechac skoro mama...

    Odpowiedz
  • Oszukana przez wszystkich(2015-09-04 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    To co daje mi i nadaje sens życiu to opieka nad matką 87 lat. Przeżyła ona wojnę, w bieszczadzkich lasach kryła się przed partyzantką, widziała jak jej rówieśnicy giną od kul opowiada zawsze ktoś dobiegł za późno. Ale żeby dzisiaj tyle lat po wojnie jej opiekun umierał z głodu bo 520zł trudno wyżyc i kupowac leki cytuję, to coś nie tak. Sama ma 1000zł większośc idzie na leki, pampersy, opłaty. I chce godnie umrzec wśród bliskich nie w lesie. Gdyby nie dorosły nie było by dzieci. Czy w XXI wieku jajo jest ważniejsze od kury.

    Odpowiedz
  • opiekunka _ corka i zarazem opiekun prawny. swoje.(2015-07-25 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Uwazam ze specjalny zasilek opiekunczy w w wysokosci 520 zl to absurd ktorego stac tylko Polske, w zadnym innym panstwie nie ma takiej niesprawiedliwosci. Wszyscy sie kiedys zestarzejemy i beda nas nekac choroby... I tylko dlatego mamy umierac poniewaz nie przewidziano dla osob starszych schorowanych swiadczenia przynajmniej w takiej wysokosci co wynosi zasilek pielegnacyjny dla dzieci niepelnosprawnych. To jest bardzo krzywdzace i daleko niesprawiedliwe. Prace przy opiece nad niepelnosprawnym seniorem nie jest w zadnym przypadku lzejsza anizeli nad dzieckiem To Skandal!

    Odpowiedz
  • opiekunka(2015-06-21 23:40) Zgłoś naruszenie 00

    czym rozni sie opiekun osoby dorosłej a dziecka 520 .a 1200 niesprawiedliwie

    Odpowiedz
  • opiekun(2015-06-21 23:37) Zgłoś naruszenie 02

    a kiedy podwyzki dla opiekunów 520 o nas zapomniano

    Odpowiedz
  • Michał(2015-03-16 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ja razem z żoną jesteśmy osobami niepełnosprawnymi o znacznym stopniu niepełnosprawności bez terminowo.
    Byłem dzisoaj z żoną w MOPS I USŁYSZAŁEM ŻE NIE MOGĘ POBIERAC ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO NA ŻONE GDYŻ SAM WYMAGAM OPIEKI.
    Więc dla kogo te świadczenia są???

    Odpowiedz
  • emerytka(2015-01-17 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Opiekuję się dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia. Po 23 latach pracy mogłam przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dzieckem, która w trakcie reformy emerytalnej została okrojona prawie o połowę. Obecnie otrzymuję ok.1160 PLN.
    Niepracująca matka (również ta która nawet toku nie przepracowała) od 1stycznia otrzymuje 1200 PLN, w przyszłym otrzyma 1300 a w następnych jeszcze więcej :)
    Zostałam matką "starego portfela".

    Odpowiedz
  • dukel(2015-01-09 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    a co z rentami socjalnymi.moze w koncu ktos ruszy swoje cztery litery i sie wezmie za lepsza waloryzaje
    moze jeszcze zniesienie tych limitow cholernych

    Odpowiedz
  • i(2015-01-05 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    A moze kołdrę i poduszkę Bo to juz za wiele

    Odpowiedz
  • opiekun bez zadnej pomocy ze strony panstwa(2015-01-04 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    chcecie zmian to nie do sejmu ale na wybory idzcie, tam glosujcie na partie ktorych nigdy w sejmie nie bylo- to najlepsze rozwiazanie, nie bedziemy widziec juz wiecej tych co nas tyle lat oklamywali i damy politykom sygnal ze stanowiska w sejmie sa przejsciowe a nie dozywotnie, jak sie jeden z drugim nierob za prace wezmie za minimalna krajowa to moze zrozumieja ze te niecale 600 pln to sobie moze w d... wsadzic , dajmy im pozyc za przez nich uchwalone pensje dla szaraczkow a nie za pensje i diety poselskie , niech tez posmakuja rzeczywistosci , nie macie dosc tych samych ludzi w tv czy sejmie, niby naszych przedstawicieli a i tak majacych nas gleboko w d... ? majacych nas za stado baranow? ile jeszcze cierpliwosci nasz narod ma zeby ich dalej tolerowac?

    Odpowiedz
  • maxima(2015-01-02 21:01) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba iść do sejmu i pospać kilka tygodni to coś można wywalczyć tak jak dla dzieci wywalczyli

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny(2015-01-02 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    koniec platformy bliski chamy i zlodzieja do gnoju...

    Odpowiedz
  • DOROTA(2015-01-02 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    a kiedy będzie podwyżka dla opiekunów osob dorosłych niepełnosprawnych, bo 520 zl to jest smiechu warte, gdzie musiałam zrezygnowac z pracy na rzecz opieki, a najniższa płaca minimalna to 1750 zł!

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny 1 grupa .(2015-01-01 20:02) Zgłoś naruszenie 00

    rzad to to nieroby...gnebia opekunuw niepelnosprawnych...precz znimi...

    Odpowiedz
  • rencista(2015-01-01 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tym pielęgnacyjnym 153 zł, to wogule w miejscu jest i nic nie podwyższają.

    Odpowiedz
  • polski rencista(2014-12-31 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    a co,z najniszymi rentami,moja wynosi 580zl netto,

    Odpowiedz