statystyki

Dodatkowy macierzyński już wkrótce zostanie połączony z urlopem rodzicielskim?

autor: Łukasz Guza30.12.2014, 07:44; Aktualizacja: 30.12.2014, 07:50
Rodzina dziecko

Zmniejszy się też sporów między pracodawcą a zatrudnionymi. Iźródło: ShutterStock

Jeśli rząd poprze prezydencki projekt nowelizacji przepisów prorodzinnych, zlikwidowany zostanie dodatkowy urlop macierzyński.

Obecnie trwa on sześć tygodni (lub osiem w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy porodzie) i jest udzielany bezpośrednio po zwykłym macierzyńskim (20 tyg.), a przed rodzicielskim (26 tyg.). Po zmianach zostałby on włączony do ostatniego z wymienionych urlopów. Rodzice mogliby skorzystać zatem z macierzyńskiego (20 tyg.), następnie z rodzicielskiego (32 tyg.) oraz z wychowawczego (156 tyg.). Takie rozwiązanie uprościłoby skomplikowany system przerw od pracy na opiekę nad dzieckiem.

– To dobry pomysł, choćby z tego powodu, że ograniczy uciążliwe procedury. Pracownicy będą składać jeden wniosek – o urlop rodzicielski – a nie jak obecnie dwa, najpierw o dodatkowy macierzyński, a następnie o rodzicielski – podkreśla dr Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP. Podkreśla, że taka zmiana byłaby także korzystna dla pracodawców, bo w związku z planowaną, dłuższą nieobecnością zatrudnionego łatwej będzie można zorganizować pracę w firmie.

– Zmniejszy się też ryzyko sporów między pracodawcą a zatrudnionymi. Im mniej terminów do dokonania danej czynności, tym rzadziej dochodzi do konfliktów, np. o to, czy dany wniosek złożono prawidłowo, czy nie jest spóźniony itp. – dodaje ekspert.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane