statystyki

Dodatkowy macierzyński już wkrótce zostanie połączony z urlopem rodzicielskim?

autor: Łukasz Guza30.12.2014, 07:44; Aktualizacja: 30.12.2014, 07:50
Rodzina dziecko

Zmniejszy się też sporów między pracodawcą a zatrudnionymi. Iźródło: ShutterStock

Jeśli rząd poprze prezydencki projekt nowelizacji przepisów prorodzinnych, zlikwidowany zostanie dodatkowy urlop macierzyński.

Obecnie trwa on sześć tygodni (lub osiem w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy porodzie) i jest udzielany bezpośrednio po zwykłym macierzyńskim (20 tyg.), a przed rodzicielskim (26 tyg.). Po zmianach zostałby on włączony do ostatniego z wymienionych urlopów. Rodzice mogliby skorzystać zatem z macierzyńskiego (20 tyg.), następnie z rodzicielskiego (32 tyg.) oraz z wychowawczego (156 tyg.). Takie rozwiązanie uprościłoby skomplikowany system przerw od pracy na opiekę nad dzieckiem.

– To dobry pomysł, choćby z tego powodu, że ograniczy uciążliwe procedury. Pracownicy będą składać jeden wniosek – o urlop rodzicielski – a nie jak obecnie dwa, najpierw o dodatkowy macierzyński, a następnie o rodzicielski – podkreśla dr Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP. Podkreśla, że taka zmiana byłaby także korzystna dla pracodawców, bo w związku z planowaną, dłuższą nieobecnością zatrudnionego łatwej będzie można zorganizować pracę w firmie.

– Zmniejszy się też ryzyko sporów między pracodawcą a zatrudnionymi. Im mniej terminów do dokonania danej czynności, tym rzadziej dochodzi do konfliktów, np. o to, czy dany wniosek złożono prawidłowo, czy nie jest spóźniony itp. – dodaje ekspert.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane