Ozusowanie umów: Będą ulgi składkowe dla rad nadzorczych

autor: Michał Kuc29.12.2014, 07:40; Aktualizacja: 29.12.2014, 09:15
Kod 22 40 będzie dotyczył członków rady nadzorczej, którzy wykonują funkcję bezpłatnie i podlegają tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Kod 22 40 będzie dotyczył członków rady nadzorczej, którzy wykonują funkcję bezpłatnie i podlegają tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.źródło: ShutterStock

Członkowie rad nadzorczych skorzystają z odliczeń składkowych tak jak inni ubezpieczeni. Resort pracy przygotował przepisy wykonawcze, które przewidują też nowe kody dla tego tytułu.

1 stycznia wchodzi w życie ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1831), która ozusowuje wynagrodzenia członków rad nadzorczych. W wyniku zmian zapłacą oni do ZUS należności emerytalno-rentowe (ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe będzie dla nich niedostępne). Przy czym nie wszystkie ich przychody będą podlegać oskładkowaniu.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.) członkowie rad nadzorczych zyskają prawo do odliczenia z podstawy wymiaru składek diet i innych należności z tytułu podróży służbowej. Wśród wyłączeń są też m.in. gratyfikacje socjalne wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń, nagrody jubileuszowe przysługujące nie częściej niż raz na 5 lat, odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę oraz ekwiwalent pieniężny za używanie w pracy własnych materiałów i sprzętów.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane