statystyki

Ozusowanie umów: Będą ulgi składkowe dla rad nadzorczych

autor: Michał Kuc29.12.2014, 07:40; Aktualizacja: 29.12.2014, 09:15
Kod 22 40 będzie dotyczył członków rady nadzorczej, którzy wykonują funkcję bezpłatnie i podlegają tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Kod 22 40 będzie dotyczył członków rady nadzorczej, którzy wykonują funkcję bezpłatnie i podlegają tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.źródło: ShutterStock

Członkowie rad nadzorczych skorzystają z odliczeń składkowych tak jak inni ubezpieczeni. Resort pracy przygotował przepisy wykonawcze, które przewidują też nowe kody dla tego tytułu.

1 stycznia wchodzi w życie ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1831), która ozusowuje wynagrodzenia członków rad nadzorczych. W wyniku zmian zapłacą oni do ZUS należności emerytalno-rentowe (ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe będzie dla nich niedostępne). Przy czym nie wszystkie ich przychody będą podlegać oskładkowaniu.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.) członkowie rad nadzorczych zyskają prawo do odliczenia z podstawy wymiaru składek diet i innych należności z tytułu podróży służbowej. Wśród wyłączeń są też m.in. gratyfikacje socjalne wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń, nagrody jubileuszowe przysługujące nie częściej niż raz na 5 lat, odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę oraz ekwiwalent pieniężny za używanie w pracy własnych materiałów i sprzętów.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane