Nieopłacenie terminowo składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne nie oznacza automatycznie, że pracodawca jest pozbawiony prawa do dofinansowania. Aby tak się stało, uchybienie musi dotyczyć wyłącznie składek od wynagrodzenia za pracę – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Rozpatrywał skargę kasacyjną Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) złożoną w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt V SA/Wa 1998/20). WSA uchylił decyzję prezesa funduszu o zwrocie dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Sprawa dotyczyła firmy, która w wyniku kontroli ZUS musiała zrobić korektę składek za dwie osoby świadczące usługi na podstawie umowy zlecenia. PFRON uznał, że pracodawca naruszył art. 26a ust. 1a1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.). Uzależnia on dopłaty do pensji od terminowego ponoszenia kosztów płacy, a tu składki ubezpieczeniowe zapłacono z opóźnieniem. WSA orzekł, że fundusz nie miał racji, ale spór miał ciąg dalszy w NSA. Zdaniem PFRON WSA bezpodstawnie zarzucił mu błędną wykładnię przepisów ustawy oraz nieustalenie, czy uchybienie obejmowało niepełnosprawnych pracowników.
NSA oddalił skargę kasacyjną. Wskazał, że unormowane w przepisach ustawy o rehabilitacji prawo pracodawcy do refundacji określonych kosztów jest związane z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych na umowie o pracę. Umowy innego rodzaju – w szczególności o dzieło lub zlecenie regulowane przepisami kodeksu cywilnego – nie wchodzą w zakres tej regulacji. Nie mogą więc rzutować na prawa i obowiązki pracodawcy w relacjach z PFRON.
Pozostało
59%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama