statystyki

Ojcowie zostają z dziećmi: coraz więcej korzysta z urlopu ojcowskiego i rodzicielskiego

autor: Grzegorz Osiecki22.12.2014, 07:30; Aktualizacja: 22.12.2014, 08:32
Ojciec z dzieckiem

Bezkonkurencyjny jest urlop ojcowski.źródło: ShutterStock

Mężczyźni stanowią jedną czwartą korzystających z różnych form płatnego urlopu związanego z opieką nad dzieckiem. Otrzymują z tego tytułu niepełne 5 proc. pieniędzy, które ZUS wypłaca na zasiłki za urlopy macierzyńskie, ojcowskie i rodzicielskie.

Od stycznia do listopada 2014 r. 120 tys. mężczyzn zdecydowało się na wykorzystanie dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, wynika z danych ZUS. To jedna piąta uprawnionych. Jak przekonują demografowie, wynik jest dowodem na rosnącą rolę ojca w rodzinie i przedefiniowanie tradycyjnych ról.

Statystyki pokazują, że z różnych form urlopu związanego z opieką nad dzieckiem w pierwszym roku jego życia skorzystało 150 tys. mężczyzn i 450 tys. kobiet. Z macierzyńskiego – 30 tys. mężczyzn. Mało popularny jest wciąż wprowadzony w zeszłym roku urlop rodzicielski. Wzięło go 5 tys. mężczyzn. Jednak to i tak ponad sześć razy więcej niż rok temu.

„Utatowienie” opieki nad dziećmi może się nasilić, jeśli wejdzie w życie pomysł prezydenta Bronisława Komorowskiego. Chce on wydłużyć możliwość korzystania z urlopów ojcowskich do drugiego roku życia dziecka. Ustawa jest właśnie konsultowana.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane