statystyki

Ojcowie zostają z dziećmi: coraz więcej korzysta z urlopu ojcowskiego i rodzicielskiego

autor: Grzegorz Osiecki22.12.2014, 07:30; Aktualizacja: 22.12.2014, 08:32
Ojciec z dzieckiem

Bezkonkurencyjny jest urlop ojcowski.źródło: ShutterStock

Mężczyźni stanowią jedną czwartą korzystających z różnych form płatnego urlopu związanego z opieką nad dzieckiem. Otrzymują z tego tytułu niepełne 5 proc. pieniędzy, które ZUS wypłaca na zasiłki za urlopy macierzyńskie, ojcowskie i rodzicielskie.

Od stycznia do listopada 2014 r. 120 tys. mężczyzn zdecydowało się na wykorzystanie dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, wynika z danych ZUS. To jedna piąta uprawnionych. Jak przekonują demografowie, wynik jest dowodem na rosnącą rolę ojca w rodzinie i przedefiniowanie tradycyjnych ról.

Statystyki pokazują, że z różnych form urlopu związanego z opieką nad dzieckiem w pierwszym roku jego życia skorzystało 150 tys. mężczyzn i 450 tys. kobiet. Z macierzyńskiego – 30 tys. mężczyzn. Mało popularny jest wciąż wprowadzony w zeszłym roku urlop rodzicielski. Wzięło go 5 tys. mężczyzn. Jednak to i tak ponad sześć razy więcej niż rok temu.

„Utatowienie” opieki nad dziećmi może się nasilić, jeśli wejdzie w życie pomysł prezydenta Bronisława Komorowskiego. Chce on wydłużyć możliwość korzystania z urlopów ojcowskich do drugiego roku życia dziecka. Ustawa jest właśnie konsultowana.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane