Święta zbliżają się wielkimi krokami. Polacy kupują prezenty, ubierają choinki oraz przygotowują barszcz z uszkami. Natłok obowiązków sprawia, że nie mamy czasu na świąteczne porządki. To dobry czas dla osób zajmujących się sprzątaniem i pomaganiem przy pracach domowych.

Przeciętne zarobki sprzątaczek i pomocy domowych wyniosły 1 926 PLN brutto. Myjący szyby i praczki zarabiali średnio o 99 PLN więcej, a ich płaca wyniosła 2 025 PLN – wynika z opublikowanego w 2014 roku badania Głównego Urzędu Statystycznego „Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2012 roku”.

Inne

Średnia krajowa w tym czasie wyniosła 3 896 PLN brutto – wynagrodzenia osób sprzątających były więc od niej dwa razy niższe.

Zarobki w tych zawodach były wyższe w sektorze publicznym niż w prywatnym. Największą różnicę widać w grupie osób pracujących jako sprzątaczka i pomoc domowa. Ich przeciętne zarobki w sektorze publicznym wyniosły 2 040 PLN brutto, natomiast sektor prywatny płacił o 247 PLN mniej – 1 793 PLN brutto.

Należy również wziąć pod uwagę, że część pracowników zatrudnionych przy sprzątaniu lub jako pomoc domowa pracuje „na czarno”.

Zbadaliśmy ich wynagrodzenia we wrześniu 2014 roku, stosując metodę wywiadów telefonicznych. Nasi ankieterzy dodzwonili się zarówno do osób prywatnych, jak i do oficjalnie funkcjonujących firm.

Spośród ankietowanych osób prywatnych wszystkie twierdziły, że jest to dla nich praca dorywcza i wykonują ją jedynie bez rachunku. Za godzinę sprzątania zapłacić trzeba było od 15 do 50 PLN, mediana kwot wyniosła 20 PLN. Cena zawierała jedynie robociznę, bez środków czystości.

Ze względu na to, że żaden z ankietowanych nie był skłonny wystawić za swoje usługi rachunku, był to zarobek netto, czyli trafiający w całości do kieszeni osób zatrudnianych przy sprzątaniu.

Ewelina Jurczak
Wynagrodzenia.pl