Czy można dorabiać do zasiłku z ZUS, wychowując dziecko lub chorując

autor: Mariusz Stępień11.12.2014, 07:28; Aktualizacja: 11.12.2014, 07:31
Dziecko, pieniądze

Czy zasiłek zostanie zmniejszony?źródło: ShutterStock

Podjęcie pracy zarobkowej w czasie pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest zakazane. Możliwe jest natomiast łączenie pracy etatowej albo zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej z wypłatą zasiłku macierzyńskiego.

Czy stracę zasiłek za wszystkie miesiące?

Po wykorzystaniu zasiłku chorobowego ZUS przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na pół roku – od października 2014 r. do marca 2015 r. Niestety na początku grudnia inspektor z ZUS przyszedł do firmy mojej żony na kontrolę. Byłem tam wtedy i obsługiwałem klientów. Czy ZUS zabierze mi świadczenie za cały przyznany okres?

Do świadczenia rehabilitacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące utraty prawa do zasiłku chorobowego z powodu wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności pracy zarobkowej. Z wyjaśnień ZUS zamieszczonych na jego stronie internetowej wynika, że gdy w wyniku kontroli ustalono, iż w okresie, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, ubezpieczony zarobkował, to traci on prawo do tego świadczenia za miesiąc, w którym miały miejsce stwierdzone okoliczności. Dlatego w przedstawionej sytuacji ZUS pozbawi prawa do świadczenia rehabilitacyjnego za grudzień 2014 r.

Podstawa prawna


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane