statystyki

Czy można dorabiać do zasiłku z ZUS, wychowując dziecko lub chorując

autor: Mariusz Stępień11.12.2014, 07:28; Aktualizacja: 11.12.2014, 07:31
Dziecko, pieniądze

Czy zasiłek zostanie zmniejszony?źródło: ShutterStock

Podjęcie pracy zarobkowej w czasie pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest zakazane. Możliwe jest natomiast łączenie pracy etatowej albo zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej z wypłatą zasiłku macierzyńskiego.

Czy stracę zasiłek za wszystkie miesiące?

Po wykorzystaniu zasiłku chorobowego ZUS przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na pół roku – od października 2014 r. do marca 2015 r. Niestety na początku grudnia inspektor z ZUS przyszedł do firmy mojej żony na kontrolę. Byłem tam wtedy i obsługiwałem klientów. Czy ZUS zabierze mi świadczenie za cały przyznany okres?

Do świadczenia rehabilitacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące utraty prawa do zasiłku chorobowego z powodu wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności pracy zarobkowej. Z wyjaśnień ZUS zamieszczonych na jego stronie internetowej wynika, że gdy w wyniku kontroli ustalono, iż w okresie, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, ubezpieczony zarobkował, to traci on prawo do tego świadczenia za miesiąc, w którym miały miejsce stwierdzone okoliczności. Dlatego w przedstawionej sytuacji ZUS pozbawi prawa do świadczenia rehabilitacyjnego za grudzień 2014 r.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane