statystyki

Odroczenia w przekazywaniu składek do ZUS: Rząd zmienia zdanie w sprawie ulg dla pracodawców

autor: Michał Kuc09.12.2014, 09:00
praca, zespół

Opozycja jest zaskoczona zmianą stanowiska przez ministra finansów.źródło: ShutterStock

Posłowie PO chcą, by pracodawcy mogli skorzystać z odroczenia płatności oraz rozłożenia na raty należności składkowych, nawet wówczas, gdy nie zapłacili do ZUS za swoich pracowników. Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) wpłynął już do laski marszałkowskiej.

Zgodnie z art. 29 ustawy systemowej przedsiębiorca, który chce skorzystać z odroczenia lub rozłożenia na raty nieopłaconych składek, nie może zalegać z należnościami za pracowników. Efekt jest taki, że aż 70 proc. wniosków w tej sprawie pozostaje bez rozpoznania ZUS. Posłowie PO chcą to zmienić.

Przygotowana przez nich nowelizacja ustawy systemowej przewiduje analogiczne rozwiązanie jak projekt PiS, który został złożony w Sejmie w 2011 r. (druk nr 137). Do tej pory podkomisja zajmowała się nim tylko raz – w lipcu tego roku. Prace nad nim przeciągały się m.in. z powodu sprzeciwu resortu pracy i finansów.

Teraz jest szansa, że poselska inicjatywa nie utknie w Sejmie. – Nasza propozycja została już zaakceptowana przez Ministerstwa pracy i finansów – informuje posłanka Iwona Kozłowska (PO), sprawozdawca projektu. Dodaje, że projekt PiS był niedopracowany. Nie przewidywał tego, jak zrekompensować opóźnienia w przekazywaniu składek do OFE i na subkonto. Posłowie PO zaproponowali, by tę lukę wypełniła płacona przez przedsiębiorców opłata prolongacyjna. Jest ona naliczana w przypadku udzielenia ulgi i stanowi połowę kwoty należnych odsetek.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane