statystyki

Odroczenia w przekazywaniu składek do ZUS: Rząd zmienia zdanie w sprawie ulg dla pracodawców

autor: Michał Kuc09.12.2014, 09:00
praca, zespół

Opozycja jest zaskoczona zmianą stanowiska przez ministra finansów.źródło: ShutterStock

Posłowie PO chcą, by pracodawcy mogli skorzystać z odroczenia płatności oraz rozłożenia na raty należności składkowych, nawet wówczas, gdy nie zapłacili do ZUS za swoich pracowników. Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) wpłynął już do laski marszałkowskiej.

Zgodnie z art. 29 ustawy systemowej przedsiębiorca, który chce skorzystać z odroczenia lub rozłożenia na raty nieopłaconych składek, nie może zalegać z należnościami za pracowników. Efekt jest taki, że aż 70 proc. wniosków w tej sprawie pozostaje bez rozpoznania ZUS. Posłowie PO chcą to zmienić.

Przygotowana przez nich nowelizacja ustawy systemowej przewiduje analogiczne rozwiązanie jak projekt PiS, który został złożony w Sejmie w 2011 r. (druk nr 137). Do tej pory podkomisja zajmowała się nim tylko raz – w lipcu tego roku. Prace nad nim przeciągały się m.in. z powodu sprzeciwu resortu pracy i finansów.

Teraz jest szansa, że poselska inicjatywa nie utknie w Sejmie. – Nasza propozycja została już zaakceptowana przez Ministerstwa pracy i finansów – informuje posłanka Iwona Kozłowska (PO), sprawozdawca projektu. Dodaje, że projekt PiS był niedopracowany. Nie przewidywał tego, jak zrekompensować opóźnienia w przekazywaniu składek do OFE i na subkonto. Posłowie PO zaproponowali, by tę lukę wypełniła płacona przez przedsiębiorców opłata prolongacyjna. Jest ona naliczana w przypadku udzielenia ulgi i stanowi połowę kwoty należnych odsetek.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane