Zakłady pracy chronionej (ZPChr), które w 2015 r. chcą otrzymać dofinansowanie do oprocentowania pożyczki, powinny wstrzymać się z wysyłaniem formularza do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Ten pracuje nad jego nowym drukiem.
Dotychczasowy wniosek wymaga aktualizacji, bo od stycznia 2015 r. ma zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym ZPChr ze środków PFRON, które będzie dostosowane do unijnych przepisów.
Tak jak do tej pory określa ono szczegółowe warunki ubiegania się o dwie formy wsparcia dla firm z chronionego rynku pracy. Jedną z nich jest zwrot kosztów administracyjnych, transportowych oraz budowy lub rozbudowy zakładowych obiektów. Drugą jest dofinansowanie do oprocentowania kredytu zaciągniętego na cele związane z rehabilitacją społeczną i zawodową, które może wynosić maksymalnie 50 proc.
– Nie może on być wykorzystany na bieżącą działalność zakładu, ale np. zakup maszyny dla pracownika – przypomina Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Dodaje, że dofinansowanie do oprocentowania kredytów bankowych jest zaliczane do pomocy de minimis. Pracodawcy powinni uważać, czy korzystając z tej formy wsparcia, nie przekraczają trzyletniego limitu 200 tys. euro i w ten sposób nie zablokują sobie możliwości wydatkowania środków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Nowe rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (DzUrz. UE L nr 352), zakłada, że firmy powiązane obowiązuje jeden, wspólny jej limit.
1284 firm miało status zakładu pracy chronionej we wrześniu 2014 r.