Urlop rodzicielski z wychowawczym zostanie połączony? Przedsiębiorcy są za

autor: Łukasz Guza28.11.2014, 07:42; Aktualizacja: 28.11.2014, 09:07
Ojciec z dzieckiem

Terminów jest za dużo i należy je ujednolicić.źródło: ShutterStock

Pracodawcy popierają pomysł połączenia niektórych przerw od pracy na opiekę nad dzieckiem. Chcą też, by procedury ich udzielania były bardziej klarowne.

Rodzice mają obecnie prawo do pięciu różnych urlopów na opiekę nad dzieckiem – macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i ojcowskiego. Różnią się one m.in. zasadami korzystania, długością oraz tym, czy są płatne. Pracownicy nie zawsze potrafią wykorzystać przysługujące im uprawnienia w najlepszy dla siebie sposób. To jednak także kłopot dla pracodawców, którzy muszą przecież dbać o organizację pracy, co nie jest proste, jeśli przepisy o urlopach dla rodziców nie są klarowne.

Tego typu problemy dostrzega Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), w którym trwa właśnie przegląd funkcjonowania przepisów o urlopach rodzicielskich. Resort rozważa np. możliwość połączenia urlopu rodzicielskiego z wychowawczym. W takim przypadku składałby się on z płatnej części, czyli dotychczasowego rodzicielskiego, oraz tej, za którą przysługuje jedynie finansowanie składek, czyli dotychczasowego wychowawczego.

– To dobry pomysł, bo zarówno cel obu tych urlopów, jak i zakres ochrony przed zwolnieniem przysługującej zatrudnionym w trakcie opieki jest podobny. Oczywiście trzeba byłoby rozstrzygnąć kwestie różnic – np. tego, że inaczej w obu przypadkach określone są zasady łączenia opieki z pracą – wskazuje dr Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane