W założeniach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - tzw. specustawy ukraińskiej wprowadzono rozwiązanie, które umożliwia dostęp do polskiego rynku pracy obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny. Przepisy m.in. stanowią, że za zgodą wojewody oraz odpowiednio starosty lub marszałka obywatele Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny, mogą być zatrudniani w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej jako wychowawcy oraz opiekunowie dziecięcy.

Podobny mechanizm zatrudnienia objął również obywateli Ukrainy, którzy chcą się starać o posadę psychologów, pedagogów w pieczy zastępczej, w placówkach wsparcia dziennego oraz u organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Przepisy specustawy dotyczą także osób z Ukrainy mających pracować z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego - pomimo niespełnienia wskazanych w przepisach ustaw szczególnych określonych wymagań.

Specustawa ma na celu wprowadzenie ułatwień w podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy migrujących w związku z konfliktem zbrojnym, a jednocześnie zapewnia narzędzia pozwalające monitorować sytuację na lokalnych rynkach pracy.

Ustawa pozwoli na zarejestrowanie się w powiatowych urzędach pracy obywatelom Ukrainy, którzy zdecydują się przybyć do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie specustawy. Dzięki tym rozwiązaniom obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z usług rynku pracy w postaci: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń.