ZUS decyzją z 28 lutego odmówił mi zasiłku chorobowego i wezwał do zwrotu już pobranego. Zdaniem organu to, że w okresie pobierania zasiłku otrzymałem przelew za wykonanie usługi, oznacza, że w tym czasie wykonywałem działalność gospodarczą. Usługa została jednak wykonana kilka dni wcześniej, co wynika nawet z faktury. Kontrahent miał jednak dwa tygodnie na jej opłacanie. Czy termin zapłaty zobowiązania może mieć znaczenie dla ZUS?
Podstawą do pozbawienia ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego w opisywanym przypadku był art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nim ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. ZUS uznał zatem, że otrzymanie przelewu w okresie orzeczonej niezdolności do pracy oznacza, że w tym okresie chory wykonywał pracę zarobkową. Trzeba jednak wspomnieć, że podstawą do wydawania tego rodzaju decyzji jest zazwyczaj nie sam fakt otrzymania przelewu, ale to, że sama usługa lub dostawa została wykonana w trakcie choroby. Tak było w głośnej przed dwoma laty sprawie przedsiębiorcy, który twierdził, że ZUS odebrał mu zasiłek za otrzymywanie przelewów od klientów, podczas gdy podstawą wydania decyzji o cofnięciu świadczenia i zwrotu już pobranego było zawieranie w trakcie choroby przez świadczeniobiorcę transakcji w sklepie internetowym, a więc wykonywanie działalności gospodarczej (zarobkowej).
Zamiast wynagrodzenia
Pozostało
64%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama