Osoba powołana do pełnienia terytorialnej służby wojskowej będzie chroniona przed zwolnieniem. Projektowane przepisy wprowadzą dodatkowe rozwiązania dla wojskowych i zmodyfikują te obecnie obowiązujące

Wybrane uprawnienia i obowiązki żołnierzy niezawodowych według projektu w sprawie ustawy o obronie ojczyzny
Czego dotyczy dane uprawnienie lub obowiązek Na czym będzie polegać uprawnienie lub obowiązek (według projektu)
Ochrona przed zwolnieniem z pracy w okresie służby Umowę o pracę z powołanym do pełnienia zasadniczej służby wojskowej (SW) albo terytorialnej SW będzie można rozwiązać tylko za zgodą tego ostatniego. Ochrona ta nie będzie jednak dotyczyć umów na okres próbny lub na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy oraz sytuacji, gdy firma może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Nie będzie też obowiązywać w razie ogłoszenia upadłości albo likwidacji zakładu lub przeprowadzania zwolnień grupowych. Jeżeli okres wypowiedzenia upłynąłby po dniu powołania pracownika do służby, stałoby się ono bezskuteczne (umowa rozwiąże się tylko na żądanie pracownika).
Urlop bezpłatny i ochrona w czasie jego trwania Bezpłatne wolne od pracy ma być udzielane na czas szkolenia podstawowego lub specjalistycznego w okresie pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Firma nie może zwolnić pracownika (bez jego zgody) w okresie trwania obu wspomnianych szkoleń, a w przypadku tego specjalistycznego – także przez rok od jego zakończenia (ale będą wyjątki od tej zasady; ochroną nie zostaną objęte m.in. umowy na okres próbny i na czas określony do dwóch lat). Urlop bezpłatny będzie też przysługiwał na czas pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie (z wyjątkiem tej pełnionej jednorazowo w czasie lub dniu wolnym od pracy; uprawnienie to będzie odpowiednio stosowane również do żołnierzy rezerwy). W czasie trwania takiego wolnego zatrudniony zachowa wszystkie uprawnienia wynikające z umowy, z wyjątkiem wynagrodzenia.
Gwarancje dla małżonków Ograniczona będzie możliwość zwolnienia z pracy męża lub żony żołnierza w trackie odbywania – przez tego ostatniego – obowiązkowej zasadniczej SW. W tym czasie firma, która zatrudnia małżonka takiej osoby, będzie mogła rozwiązać jego umowę wyłącznie z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Pomoc w przekwalifikowaniu i poszukiwaniu pracy Żołnierz, który zostanie zwolniony z zasadniczej SW albo terytorialnej SW z powodu trwałej lub czasowej niezdolności do służby w następstwie wypadku lub choroby (pozostających w związku z pełnieniem służby), będzie mógł korzystać z pomocy w zakresie przekwalifikowania, doradztwa zawodowego lub pośrednictwa pracy (w okresie dwóch lat od dnia zwolnienia z SW). Takie samo wsparcie – ale bezterminowo – dotyczy m.in. osób zwolnionych ze służby ze wspomnianych przyczyn, które odbywały SW poza granicami Polski oraz małżonka i dzieci żołnierza, który zaginął lub poniósł śmierć w związku z wykonywaniem zadań służbowych albo zmarł w okresie trzech lat po zwolnieniu ze służby wojskowej w następstwie wypadku lub choroby (pozostających w związku ze służbą).
Rekompensata dla pracodawców żołnierzy Firmie zatrudniającej pracownika, który jest żołnierzem rezerwy albo obrony terytorialnej (OT) pełniącym służbę wojskową rotacyjnie, będzie przysługiwać świadczenie pieniężne za dni pełnienia SW. Wsparcie obejmuje wyłącznie rekompensatę kosztów, bez kwot wynagrodzenia np. z tytułu zatrudnienia na czas określony nowej osoby w celu zastępstwa żołnierza. Firma ma przesyłać wniosek w sprawie wypłaty (wraz z dokumentami potwierdzającymi koszty) szefowi wojskowego centrum rekrutacji, który ustali kwotę pomocy (wartość ta – za każdy dzień pełnienia służby – nie będzie mogła być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw). Co istotne, kwota świadczenia zostanie ustalona i wypłacono każdorazowo odpowiednio za czas odbywania terytorialnej SW pełnionej rotacyjnie albo za dni pełnienia służby w rezerwie (za dany miesiąc jej pełnienia). Jeżeli żołnierz jest zatrudniony u dwóch lub więcej pracodawców, świadczenie będzie przysługiwać każdemu z nich proporcjonalnie do poniesionych kosztów.
Rekompensata dla żołnierzy z tytułu utraty zarobków Żołnierzom OT, którzy pełnili terytorialną SW rotacyjnie (z wyjątkiem służby pełnionej jednorazowo w czasie lub dniu wolnym od pracy), przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie pełnienia służby. Wsparcie takie – za każdy dzień terytorialnej SW pełnionej rotacyjnie – będzie ustalane przez pomnożenie 1/21 całkowitego miesięcznego wynagrodzenia lub dochodu zatrudnionego przez liczbę dni pełnienia służby w danym miesiącu. Kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie będzie mogła być jednak wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W przypadku, gdy prowadzona przez żołnierza działalność gospodarcza w roku poprzedzającym okres pełnienia SW nie przynosiła dochodu lub przynosiła straty (lub gdy nie jest możliwe ustalenie wysokości dochodu), kwota świadczenia zostanie ustalona przez podzielenie minimalnego wynagrodzenia za pracę (3010 zł w 2022 r.) przez 21 i następnie pomnożenia uzyskanej wartości przez liczbę dni pełnienia służby. Świadczenie pieniężne ustali i wypłaci dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę (w kwocie pomniejszonej o uposażenie, jakie otrzymał z tytułu pełnienia terytorialnej SW rotacyjnie).
Bezpłatne zwolnienie od pracy Na wniosek pracownika powołanego do czynnej SW (z wyłączeniem tej zawodowej) oraz pełniącego służbę w rezerwie zatrudniający zostanie zobowiązany udzielić mu zwolnienia od pracy na dwa dni bez zachowania prawa do wynagrodzenia za ten czas. Rozwiązanie to nie będzie mieć zastosowania w przypadku powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Z kolei na wniosek pracownika, który pełnił terytorialną SW rotacyjnie, jednorazowo i nieprzerwanie przez okres co najmniej 30 dni, pracodawca będzie musiał udzielić mu zwolnienia od pracy (po odbyciu tej służby) na jeden dzień, bez zachowania prawa do wynagrodzenia.
Wliczanie służby do stażu pracy Czas odbywania SW (z wyłączeniem zawodowej i zasadniczej) będzie wliczał się do okresu zatrudnienia u pracodawcy, jeśli były żołnierz podejmie pracę w ciągu 30 dni od zwolnienia z czynnej SW (w firmie, w której był zatrudniony w dniu powołania do służby). W pozostałych sytuacjach – czyli podjęcia pracy po upływie 30-dniowego terminu lub w nowej firmie – służbę wlicza się do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, ale z wyjątkiem tych przysługujących wyłącznie z tytułu zatrudnienia w konkretnej firmie. W przypadku żołnierzy OT do okresu zatrudnienia będzie wliczać się wyłącznie okres pełnienia terytorialnej SW rotacyjnie.
Powrót do pracy po służbie Firma, która zatrudniała pracownika w dniu powołania go do obowiązkowej zasadniczej SW, będzie obowiązana zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku (lub równorzędnym pod względem rodzaju pracy i płacy), jeżeli w ciągu 30 dni od zwolnienia ze służby pracownik się zgłosi. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że opóźnienie nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność. Jeżeli podczas odbywania zasadniczej SW zatrudniony uzyskał inne lub wyższe kwalifikacje zawodowe, pracodawca jest obowiązany zatrudnić go – w miarę możliwości – na stanowisku, które odpowiada uzyskanym umiejętnościom.
Inne wsparcie dla żołnierzy obrony terytorialnej Żołnierze OT mieszkający poza miejscem pełnienia służby będą mieli prawo do zwrotu kosztów dojazdów (z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia tej służby rotacyjnie i z powrotem). Czas urlopu bezpłatnego w związku z tą służbą udzielonego przez pracodawcę będzie wliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, w tym wymiar urlopu wypoczynkowego za dany rok. Żołnierz OT, który pełnił terytorialną SW przez okres co najmniej trzech lat na stanowiskach lub funkcjach wojskowych odpowiadających kwalifikacjom nabytym przed powołaniem do tej służby lub w jej trakcie, otrzyma ekwiwalent pieniężny z tytułu poniesionych kosztów uzyskania kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych (zrewaloryzowany o prognozowany wskaźnik inflacji).