Pobierający wcześniejsze emerytury oraz renciści, którzy pracowali w 2021 r., muszą pamiętać, by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Obowiązek ten dotyczy osób pobierających emeryturę, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna), w tym emerytów pracujących za granicą oraz rencistów, którzy osiągają dodatkowe zarobki.

– Mogą one dotyczyć np. prowadzenia działalności gospodarczej, umowy o pracę, umowy zlecenia, przychodów z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej – tłumaczy Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS. Dodaje, że informacja o przychodach jest potrzebna do rozliczenia wypłacanego świadczenia.
– Dorabiająca osoba powinna przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Niezbędne dokumenty wystawiają pracodawcy. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą złożyć oświadczenie samodzielnie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – wyjaśnia rzecznik ZUS.
Wszystko po to, żeby organ rentowy sprawdził, czy nie przekroczyły one dopuszczalnych limitów dorabiania.
Przypomnijmy, że jeśli dodatkowe zarobki nie są wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura lub renta są wypłacane w pełnej wysokości. Jeśli wynoszą więcej niż ten próg, świadczenie jest zmniejszane, a jeśli dodatkowe pieniądze są wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wypłata za dany miesiąc zostaje zawieszona.
– Są też tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń i nie informować ZUS o zarobkach. Są to emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Jeśli jednak osiągnęli go w trakcie 2021 r., muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed jego ukończeniem – dodaje Żebrowski.
O żadne limity nie muszą się też martwić osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych i inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.
O nowych limitach dorabiania pisaliśmy w DGP nr 31/2022 „Od marca świadczeniobiorca może dorobić więcej”. ©℗