Podwyżkę wielokrotności kwoty bazowej, która jest używana do obliczania przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej, przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Jego założenia zostały opublikowane w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów. Wspomniana wielokrotność kwoty bazowej od 1 stycznia 2020 r. wynosi 3,81. Projektowane rozporządzenie przewiduje jej podwyższenie do poziomu 4,229.
Podobna wartość została ustalona także w projektach dotyczących policji i Straży Granicznej. W przypadku Państwowej Straży Pożarnej będzie to 4,173, a dla Służby Ochrony Państwa – 4,899.
W efekcie uposażenia funkcjonariuszy mają wzrosnąć, co zdaniem projektodawców korzystnie wpłynie na zmniejszenie rotacji kadr w Służbie Więziennej, będzie motywacją do większego zaangażowania w pracę oraz poprawi skuteczność działania funkcjonariuszy. Projektowane rozporządzenie będzie mieć zastosowanie do uposażeń od 1 stycznia 2022 r.
Pieniądze na ten cel zostały ujęte w „Programie modernizacji Służby Więziennej w latach 2022‒2025”. Początkowo program modernizacji miał objąć tylko policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa, ale w trakcie prac w Sejmie dodano Służbę Więzienną.
Podobnie jak w przypadku innych formacji program zakłada podwyższenie wynagrodzeń oraz dalsze realizowanie inwestycji – m.in. budowlanych, technicznych i technologicznych. W przypadku Służby Więziennej dodatkowo mają zostać wprowadzone rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo w zakładach karnych.
Inwestycje we wszystkie formacje mają kosztować łącznie prawie 12 mld zł. ©℗
Etap legislacyjny
Założenia do projektu opublikowane w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów