statystyki

Profilowanie dyskryminuje bezrobotnych?

autor: Karolina Topolska17.11.2014, 08:10; Aktualizacja: 17.11.2014, 09:52
Urzędnik może zmienić profil pomocy ustalony dla bezrobotnego przez system informatyczny, gdy ten „stara się manipulować własnym obrazem w oczach pracownika PUP”

Urzędnik może zmienić profil pomocy ustalony dla bezrobotnego przez system informatyczny, gdy ten „stara się manipulować własnym obrazem w oczach pracownika PUP”źródło: ShutterStock

Podstawą są ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) i rozporządzenie w sprawie profilowania pomocy dla bezrobotnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 631). Nie przewidują one jednak możliwości zmiany profilu z powodu subiektywnej oceny, że bezrobotny jest nieuczciwy. Wskazują, że jedynym przypadkiem, kiedy możliwe jest ponowne ustalenie profilu, jest zmiana sytuacji bezrobotnego (np. stanu zdrowia) uznana za uzasadnioną przyczynę wyznaczenia nowej kategorii wsparcia.

Urzędnik może zmienić profil pomocy ustalony dla bezrobotnego przez system informatyczny, gdy ten „stara się manipulować własnym obrazem w oczach pracownika PUP” i odpowiada nieszczerze na pytania. Tak wynika z „Podręcznika dla pracowników powiatowych urzędów pracy”, dokumentu wewnętrznego stworzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Profilowanie polega na kwalifikowaniu bezrobotnych do trzech grup, w ramach których dostępne są różne formy pomocy ze strony pośredniaka (najłatwiej ją uzyskać w profilu II, trudniej w I i III). Następuje to na podstawie wywiadu urzędnika z bezrobotnym, w trakcie którego określane są jego oddalenie i gotowość powrotu na rynek pracy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane