Autorzy poradnika to Karolina Schiffter adwokat, partner, Tomasz Rogala radca prawny, partner, Marcin Snarski prawnik, Maciej zabawa radca prawny, prawnik, Ewa Wysocka prawniczka, Oskar Kwiatkowski prawnik, Aleksander Dżuryło konsultant ds. imigracji, Zofia Pawelec konsultantka ds. imigracji, Katarzyna Wójcik konsultantka ds. imigracji Kancelaria Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global
Aktualizacja przepisów dotyczących cudzoziemców była bardzo wyczekiwana przez przedsiębiorców, którzy od lat apelują o uproszczenie i przyśpieszenie procedur legalizacji zatrudniania przybywających z zagranicy. Nowelizacja ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2354; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 91) weszła w życie 29 stycznia 2022 r., zmieniając przy okazji także kilka innych aktów prawnych. Choć będzie to jedna z najdalej idących w skutkach reform prawa imigracyjnego ostatnich kilku lat, to zmiany te są nadal kroplą w morzu potrzeb.
Bolączką polskich procesów legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców jest przede wszystkim długi czas ich trwania. Postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na pracę może trwać kilka miesięcy, a postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na pobyt nawet ponad rok. Tę dolegliwość z jednej strony utrwala, a z drugiej czyni dodatkowo dotkliwą inny problem - jest nim nieelastyczny charakter wydawanych zezwoleń, który zmusza cudzoziemców oraz ich polskich pracodawców do wielokrotnego występowania o kolejne zezwolenia, w miarę tego jak cudzoziemiec zmienia pracodawcę lub nawet gdy tylko awansuje na wyższe stanowisko u tego samego pracodawcy.
Zmiany w przepisach, które właśnie weszły w życie, mają służyć rozwiązaniu tych problemów. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy ich celem jest właśnie m.in. wprowadzenie ułatwień formalnych i skrócenie terminów działania administracji publicznej. Jakkolwiek nowe rozwiązania są krokiem w dobrym kierunku, to w praktyce może się jednak okazać, że są nadal niewystarczające i nie pozwalają pracodawcom na szybkie zatrudnienie cudzoziemca albo zmianę jego stanowiska pracy.
W poradniku omawiamy najważniejsze z perspektywy pracodawców zmiany w procedurze legalizacji zatrudnienia i pobytu pracowników cudzoziemców.
Pozostało
98%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama