statystyki

Coraz ciaśniej i biedniej w domach dziecka. Bez sponsorów starczyłoby tylko na jedzenie i nocleg

autor: Damian Furmańczyk10.11.2014, 07:20; Aktualizacja: 10.11.2014, 09:47
rozwód, dziecko

8 na 10 dzieci w sierocińcach ma oboje żyjących rodzicówźródło: ShutterStock

Dzieci w domach dziecka przybywa. Gdyby nie sponsorzy, trudno byłoby zaoferować podopiecznym cokolwiek poza jedzeniem, noclegiem i artykułami pierwszej potrzeby.

Od 2005 r. liczba dzieci wychowujących się bez naturalnych rodziców systematycznie rośnie. Osiem lat temu w pieczy zastępczej wychowywało się niespełna 70 tys. dzieci, w ubiegłym roku 77 tys. – wynika z danych opublikowanych właśnie przez Główny Urząd Statystyczny. Co czwarte z nich nie znajduje rodziny zastępczej i trafia do domu dziecka.

Jeszcze do 2010 r. wychowanków w domach dziecka ubywało. Później trend się niestety odwrócił. Dlaczego? Eksperci twierdzą, że nie ma precyzyjnych statystyk, ale jako najczęstsze przyczyny wskazują zjawiska patologiczne – alkoholizm i coraz większe problemy rodziców z utrzymaniem potomstwa. Dowodem na to jest fakt, że aż ośmioro na dziesięcioro wychowanków domów dziecka ma oboje żyjących rodziców.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • BOLO(2014-11-13 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Bieda pokoleniowa narasta a RP pozostawiła ubogie rodziny bez wsparcia socjalnego dla podstwowych potrzeb w wychowywaniu dzieci. Brak podstwowej obieki lekarskiej w szkolach,brak programu dopłat do nauki języków obcych i zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z rodzin ubogich.Brak wsparcia państwaa w organizacji wypoczynku dzieci z rodzin obogich. Obecnie w RP OD WIELU LAT NIC NIE ROBI SIĘ W TEJ SPRAWIE A BEZROBOCIE I BRAK STABILIZACJI RODZIN WPŁYWA ZNACZĄCO NA WZROS T ILOŚCI DZIECI W DOMACH DZIECKA ZABIERANYCH PRZEZ ORGANY PAŃSTWOWE RODZICOM W IMĘ "OCHRONY POLSKICH DZIECI PRZED PATOLOGIĄ"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane