statystyki

Coraz ciaśniej i biedniej w domach dziecka. Bez sponsorów starczyłoby tylko na jedzenie i nocleg

autor: Damian Furmańczyk10.11.2014, 07:20; Aktualizacja: 10.11.2014, 09:47
rozwód, dziecko

8 na 10 dzieci w sierocińcach ma oboje żyjących rodzicówźródło: ShutterStock

Dzieci w domach dziecka przybywa. Gdyby nie sponsorzy, trudno byłoby zaoferować podopiecznym cokolwiek poza jedzeniem, noclegiem i artykułami pierwszej potrzeby.

Od 2005 r. liczba dzieci wychowujących się bez naturalnych rodziców systematycznie rośnie. Osiem lat temu w pieczy zastępczej wychowywało się niespełna 70 tys. dzieci, w ubiegłym roku 77 tys. – wynika z danych opublikowanych właśnie przez Główny Urząd Statystyczny. Co czwarte z nich nie znajduje rodziny zastępczej i trafia do domu dziecka.

Jeszcze do 2010 r. wychowanków w domach dziecka ubywało. Później trend się niestety odwrócił. Dlaczego? Eksperci twierdzą, że nie ma precyzyjnych statystyk, ale jako najczęstsze przyczyny wskazują zjawiska patologiczne – alkoholizm i coraz większe problemy rodziców z utrzymaniem potomstwa. Dowodem na to jest fakt, że aż ośmioro na dziesięcioro wychowanków domów dziecka ma oboje żyjących rodziców.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • BOLO(2014-11-13 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Bieda pokoleniowa narasta a RP pozostawiła ubogie rodziny bez wsparcia socjalnego dla podstwowych potrzeb w wychowywaniu dzieci. Brak podstwowej obieki lekarskiej w szkolach,brak programu dopłat do nauki języków obcych i zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z rodzin ubogich.Brak wsparcia państwaa w organizacji wypoczynku dzieci z rodzin obogich. Obecnie w RP OD WIELU LAT NIC NIE ROBI SIĘ W TEJ SPRAWIE A BEZROBOCIE I BRAK STABILIZACJI RODZIN WPŁYWA ZNACZĄCO NA WZROS T ILOŚCI DZIECI W DOMACH DZIECKA ZABIERANYCH PRZEZ ORGANY PAŃSTWOWE RODZICOM W IMĘ "OCHRONY POLSKICH DZIECI PRZED PATOLOGIĄ"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane