Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne otrzymają dodatkowe wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji dotyczącej korekt, jakie mają być wprowadzone do Polskiego Ładu.

Na czym miałaby polegać dodatkowa pomoc, nie wskazał, natomiast z informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych kancelarii premiera wynika, że mają nią być objęci pracodawcy prowadzący zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) lub zakładowy fundusz aktywizacji (ZFA). Wygląda więc na to, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rząd zamierza wprowadzić rozwiązanie, które będzie łagodzić negatywne skutki reformy podatkowej dla wspomnianych funduszy.
O tym niekorzystnym wpływie Polskiego Ładu na ZFRON (oraz ZFA) pisaliśmy po raz pierwszy w DGP jeszcze we wrześniu ubiegłego roku („Mniej pieniędzy w firmach dla niepełnosprawnych”, DGP nr 185/2021). Podstawowym źródłem jego zasilania są bowiem środki pochodzące z miesięcznych zaliczek podatkowych - pracodawca zamiast przekazywać je do urzędu skarbowego, 60 proc. wpłaca na konto tego funduszu, a 40 proc. oddaje do PFRON. Z powodu podniesienia kwoty wolnej od podatku wielu pracowników (zwłaszcza tych z najniższymi pensjami) w praktyce przestanie płacić należność do fiskusa lub zapłaci mniej. To oznacza drastyczne zmniejszenie wpływów na ZFRON, tymczasem to właśnie z tych pieniędzy niepełnosprawni pracownicy mogą otrzymać wsparcie na zakup leków, pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub dopłatę do turnusu rehabilitacyjnego.
Pracodawcy, którzy zwracali uwagę na ten problem, apelowali o wprowadzenie jakiejś formy rekompensaty, która niwelowałyby spadek wpływów na ZFRON. W grudniu 2021 r. Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, zapewniał, że trwają prace nad takim rozwiązaniem.
- Niestety z informacji podanej przez premiera nie wynika, co to będzie, dlatego czekamy na konkretne propozycje zmian w przepisach - mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Przypomina, że wśród rozważanych opcji i postulatów zgłaszanych przez pracodawców było m.in. umożliwienie wpłacania na ZFRON części składek na ubezpieczenia zdrowotne albo przekazywania przez PFRON kwoty stanowiącej określony procent dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.
Polski Ład. Logo / Dziennik Gazeta Prawna