Nasz pracownik wystąpił do sądu o sprostowanie protokołu wypadkowego i wyrównanie zasiłku chorobowego do kwoty 100 proc. Twierdzi, że nie przyczynił się do wypadku, tak więc jego zdaniem ocena zespołu wypadkowego była nieprawidłowa. W protokole nie mamy jednak żadnych konkretnych zarzutów do wykonywania pracy w czasie, gdy zdarzył się wypadek. Z tego, co ustalił zespół powypadkowy, pracownik był przez chwilę zdekoncentrowany. Czy to nie wystarczy, by uznać, że pracownik spowodował wypadek?
Aby ocenić przedstawioną sytuację, trzeba przede wszystkim odwołać się do art. 234 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Wynika z niego, że w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, a także ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym zdarzeniom. Pracodawca musi też niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał ww. skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być on uznany za wypadek przy pracy. Ponadto pracodawca jest obowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy.
W kontekście zadanego pytania nie można zapominać o uregulowaniach rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. W pouczeniu w punkcie II załącznika do tego aktu wykonawczego wskazano, że poszkodowany pracownik, a w razie wypadku śmiertelnego - uprawniony członek rodziny zmarłego pracownika, może wystąpić do sądu rejonowego (sądu pracy) z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokołu. Z powództwem takim w interesie poszkodowanego pracownika może wystąpić również organizacja związkowa działająca u pracodawcy zatrudniającego poszkodowanego pracownika. Niewątpliwie więc pracownik ma prawo do występowania do sądu z wnioskiem w sprawie ustalenia treści protokołu.
Pozostało
72%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama